Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląska Organizacja Turystyczna podsumowała 2021 rok: Beskidy najchętniej odwiedzane [RAPORT]

Facebook Twitter

Jura Krakowsko-Częstochowska i Beskidy to jedne z najczęściej odwiedzanych regionów w naszym województwie w 2021 roku. Śląska Organizacja Turystyczna podsumowała ruchu turystyczny w minionym sezonie i publikuje raport na start sezonu wakacyjnego.

Najczęściej osoby odwiedzają Śląsk w ramach odwiedzin u rodziny (44%), dopiero potem jest chęć wypoczynku na łonie natury (24%). Badanie przeprowadzono w porównaniu do danych za 2019 rok.

W 2020 zrezygnowano z raportu

– mówi Adam Wawoczny, prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Adam Wawoczny: W 2021 roku turystów krajowych, którzy przynajmniej jeden nocleg mieli w województwie śląskim, było prawie 3 miliony, a turystów wewnętrznych, osób z regionu było 1,6 miliona. Myślę, że łączna liczba 4,5 miliona to dużo, porównując, że w 2019 roku było ich 5,4 miliona. Spadek nie był taki duży, teraz po pandemii się odbudowujemy.

Co ciekawe: ta mniejsza ilość turystów zostawiła większą ilość pieniędzy.

Adam Wawoczny: 5,3 miliarda złotych w województwie śląskim zostawili turyści w 2021 roku, podczas gdy ich większa ilość prawie o milion w 2019 roku zostawiła 4,8 miliarda złotych. To się wiąże z kosztami oczywiście, ale także z tym, że turyści korzystają z większej liczby atrakcji.

Śląsk najchętniej odwiedzają osoby w wieku od 30 do 39 lat i w przewadze są to mężczyźni.

Adam Wawoczny: Jeśli chodzi o udział turystów zagranicznych, to jesteśmy na 6. miejscu wśród wszystkich województw w kraju. Jesteśmy przed województwami: warmińsko- mazurskim, kujawsko- pomorskim, podkarpackim, wielkopolskim czy lubelskim. Mamy ponad 11% udziału turystów zagranicznych i myślę, że to spory udział. To też pokazuje, w którą stronę powinniśmy iść i w którą stronę budować ofertę. Paradoksalnie okres pandemiczny zatrzymał turystę polskiego w Polsce, głównie dla nich robimy te oferty: od Jury, po Beskidy, przez Karinę Górnej Odry, Metropolię, Śląsk Cieszyński… myślę, że mamy ogromne wybory certyfikowanych marek turystycznych (…).

Wśród osób odwiedzających Śląsk w ubiegłym roku najwięcej było mieszkańców województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Docenili: gościnność, dobre jedzenie i ciekawą ofertę spędzania wolnego czasu.

Zobacz cały raport, wejdź TUTAJ!

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj