Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Łukasz Kohut, poranny gość Radia 90: Nie będziemy nikogo zmuszać do nauki śląskiego

Facebook Twitter

Nie będziemy nikogo zmuszać do nauki języka śląskiego, chcemy po prostu by był on szanowany – mówił poranny gość Radia 90 europoseł Łukasz Kohut od lat walczący o śląskie sprawy. Po 17 latach coraz bliżej do uznania śląskiego za język regionalny. Wkrótce w Sejmie ma odbyć się głosowanie uznające go za język regionalny. Pomysł popiera […]

Łukasz Kohut

Nie będziemy nikogo zmuszać do nauki języka śląskiego, chcemy po prostu by był on szanowany – mówił poranny gość Radia 90 europoseł Łukasz Kohut od lat walczący o śląskie sprawy. Po 17 latach coraz bliżej do uznania śląskiego za język regionalny.

Wkrótce w Sejmie ma odbyć się głosowanie uznające go za język regionalny. Pomysł popiera rząd. W budżecie państwa na ten rok zarezerwowano na 2 mln na działania wspierające wdrożenie ustawy i przygotowanie programów nauczania.

Radio 90: Wiele na to wskazuje, że język śląski zostanie uznany za język regionalny. Pan na tych „barykadach” stał od wielu, wielu lat…

Łukasz Kohut: Bardzo się cieszę, presja ma sens. Pan premier Tusk zapowiedział, że w budżecie na ten rok będą wstępne fundusze na takie ramy ogólne. Rzeczywiście, od 2025 będzie już natomiast finansowanie języka śląskiego jako języka regionalnego. Wkrótce ma być w Sejmie ustawa w tej sprawie. Zobaczymy jak będzie to przebiegało, bo jeszcze  jest kwestia pana prezydenta i podpisania takiej ustawy. Nie wiemy na ten moment czy ją zawetuje czy nie, ale oczywiście będziemy naciskać jako środowiska śląskie, bo to jest zwieńczenie długiej, 17-letniej walki…

Jak w praktyce ma wyglądać nauka języka śląskiego dziś za wcześnie by mówić o szczegółach – mówi poranny gość Radia 90, podkreślając, by nie robić tego na siłę:

Łukasz Kohut: Nie chodzi o to, żeby kogoś zmuszać do uczenia się języka śląskiego. Chodzi o to, żeby z mojej perspektywy – powiedzmy bojownika o język śląski – chodzi o pewne odkłamanie. Chodzi o to, żeby rzeczywiście ludzie, którzy godają w języku śląskim, którzy czują się Ślązokami, nie byli dyskryminowani. Taki status języka regionalnego, czy uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną pokaże stan faktyczny w Polsce. Polska jest wielokulturowym krajem, chcielibyśmy żeby ten język był rzeczywiście bardziej szanowany.

Uznanie języka śląskiego za regionalny, oznacza także nowe możliwości dla samorządów:

Łukasz Kohut: To jest wszystko związane z tym jak ludzie spisywali się w spisie powszechnym, dlatego tak dużo o tym mówiłem, bo to jest ważne, żeby ludzie deklarowali swoją śląską tożsamości i język śląski. Jest tzw. kazus 20 procent. Jeżeli w danej gminie, w danym mieście, rzeczywiście ponad 20 procent mieszkańców godo po śląsku, czy czuje się Ślązakami, to rzeczywiście taki samorząd może dostawać większe fundusze celowe na choćby wspieranie w urzędach języka śląskiego.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z europosłem do zobaczenia poniżej:

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj