Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Słowacja przywróciła kontrole na granicach

Facebook Twitter

Jedziecie na Słowację lub chcecie tranzytem przejechać przez ten kraj, przygotujcie się na kontrole na granicach. Przez najbliższe dwa tygodnie trzeba o tym pamiętać.

kontrole na granicach
Fot FB/policiaslovakia

Słowacja: Potrzebne dokumenty, powróciły kontrole na granicach

Choć od wielu lat jesteśmy przyzwyczajeni do braku kontroli i szlabanów na naszych granicach, to takie uprawnienia do czasowego przywrócenia kontroli poszczególne kraje mają.

Od 24 maja do 8 czerwca nasi południowi sąsiedzi przywracają kontrole na granicach z państwami strefy Schengen. Decyzję uzasadniono międzynarodową konferencją bezpieczeństwa Glob-sec oraz spodziewanym spotkaniem prezydentów państw bukaresztańskiej Dziewiątki, do której należą kraje ze wschodniej flanki NATO. Kontrole potrwają przez dwa tygodnie.

Paszport lub dowód osobisty – trzeba o tym pamiętać i mieć go przy sobie. I to nie tylko w przypadku kontroli granicznej, także w głębi obcego kraju możemy być poproszeni o wylegitymowanie się.

Dodajmy, że strona słowacka przypomina, że granicę polsko-słowacką będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.

W przypadku granicy lądowej jest to 22 przejścia graniczne: Skalite – Zwardoń (autostrada), Skalite – Zwardoń, Novof-Ujsoły, Oravska Polhora – Korbielów, Bobrov – Winiarczykówka, Trstena – Chyżne, Sucha Hora – Chochołów, Ćirć – Leluchow, Kurów – Muszynka, Leśnica – Szczawnica, Łysa nad Dunajcom – Niedzica, Mniśek nad Popradom – Piwniczna, Vysny Komamik – Barwinek, Tatranska Javorina – Łysa Polana, Palota – Radoszyce, Niżna Polianka – Ożena, Podspady – Jurgów, Becherov – Konieczna, a także w przejściach kolejowych: Skalite – Zwardoń, Palota – Łupków i Plavec – Muszyna.

Lotnicze przejścia graniczne czynne będą na lotniskach: Bratislava, Kośice, Poprad, Pieśfany, Sliac, Żilina, Prievidza, Nitra i Jasna.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 maja 2023