Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sprzedaż lub kupno auta – 3 rzeczy o których należy pamiętać [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Transakcje kupna-sprzedaży używanych pojazdów cieszą się sporym zainteresowaniem i nie ma co się dziwić, ponieważ wiążą się ze sporymi oszczędnościami oraz pozwalają na zmianę pojazdy na inny model. Aby jednak taka transakcja była udana, należy pamiętać o kilku kluczowych aspektach. Jakich dokładnie? Poniżej przedstawiamy trzy najważniejszy rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę. Koniecznie się z nimi zapoznaj!

Fot. freepik.com

Zawsze sprawdzamy stan techniczny pojazdu

Jedną z ważniejszych rzeczy przy transakcjach kupna-sprzedaży jest ustalenie stanu technicznego pojazdu, który będzie jej podstawą. Jako sprzedawcy powinniśmy jeszcze przed wystawieniem pojazdu na sprzedaż wykonać przegląd i nie mówimy tutaj o powierzchownych oględzinach, lecz o dokładnej diagnostyce w profesjonalnym warsztacie samochodowym.

To na jej podstawie będziemy mogli ocenić wartość swojego pojazdu, ale również wychwycić wszelkiego typu nieprawidłowości i zmierzyć się z ich naprawą, ponieważ to pozwoli nam także na podniesienie ostatecznej ceny pojazdu. Oczywiście będzie się to wiązać z dodatkowymi kosztami, ale lepiej je ponieść wcześniej, niż później narażać się na roszczenia kupującego. Co ważne, warto poprosić o wystawienie dokumentu, który potwierdzi, że nasz samochód jest w świetnym stanie i przeszedł badania w profesjonalny warsztacie samochodowym.

Jeśli występujemy w charakterze kupującego, to warto poprosić sprzedawcę, by okazał nam kartę serwisową pojazdu, ale nie tylko. Warto także postawić na dokładne oględziny pojazdu, więc w tym przypadku nie zaszkodzi zabrać ze sobą sprawdzonego fachowca lub poprosić o wizytę w wybranym przez siebie warsztacie samochodowym.

Zdarzają się też przypadki, gdzie sprzedawca ma dokument, który potwierdza sprawność techniczną pojazdu i jeśli zostanie nam taki przedłożony, to możemy zaoszczędzić sobie dodatkowym czynności. Ważne, by faktycznie pochodził z warsztatu, który cieszy się renomą wśród klientów. Jeśli coś będzie budzić nasze wątpliwości, to zawsze lepiej zweryfikować informacje, niż narażać się na nieprzyjemności.

Transakcje kupna-sprzedaży muszą kończyć się sporządzeniem umowy

Niezależnie od tego, czy sprzedajemy swój samochód, czy też występujemy w charakterze kupującego, to zawsze musimy dopilnować, aby transakcja zakończyła się stosowną umową pomiędzy dwoma stronami. Jeśli sprzedający lub kupujący nie będzie chciał jej sporządzić, to już powinno wzbudzić naszą czujność i lepiej z takiej transakcji zrezygnować, bo umowa kupna-sprzedaży jest jej formalnym potwierdzeniem.

Nie bez znaczenia pozostaje również to, jak taki dokument będzie wyglądał, ponieważ musi zawierać wszystkie najważniejsze informacje. Jeśli nie wiemy, jak przygotować dokument, to gotowa umowa kupna sprzedaży samochodu na https://autoumowa.pl/ czeka i możemy ją pobrać, a następnie wydrukować i wypełnić zgodnie ze swoimi potrzebami. Najważniejszym aspektem umowy kupna-sprzedaży zawsze pozostaje określenie jej przedmiotu, a więc rodzaju pojazdu, czy jego marki. Do tego trzeba też podać koszt pojazdu, wysokość zaliczki i złożyć własnoręczne podpisy.

Nie zapominamy też zawiadomić odpowiednie organy o zbyciu pojazdu

To jednak nie wszystko, ponieważ sprzedaż pojazdu zawsze wiąże się z koniecznością zgłoszenia zbycia pojazdy. Do tego zobowiązany jest dotychczasowy właściciel pojazdy, a więc sprzedawca i w takich przypadkach należy zgłosić się do odpowiedniego urzędu oraz towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ten samochód był ubezpieczony.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 maja 2024