Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Stany alarmowe na Odrze przekroczone, co ze zbiornikiem Racibórz?

Facebook Twitter

Stany alarmowe na Odrze przekroczone w trzech punktach pomiarowych w Chałupkach, Krzyżanowicach i Raciborzu Miedoni. W środę (14.10) przed południem wodowskaz w Miedoni wskazywał 7 metrów, czyli o jeden metr był przekroczony stan alarmowy.

Rozmawialiśmy z Krzysztofem Szydłowskim kierownikiem referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ze Starostwa Powiatowego w Raciborzu:

Spodziewamy się jeszcze 0,5 metra wzrostu tych wód. Jesteśmy w stałym kontakcie z Wodami Polskimi, która to instytucja jest odpowiedzialna za zbiornik Racibórz Dolny oraz Polder Buków. Sytuacja jest na chwilę obecna stabilna

Radio 90: Będzie decyzja o otwarciu zbiornika Racibórz?

Na ten system ochrony przeciwpowodziowej składają się trzy elementy: to jest przede wszystkim Polder Buków, system obwałowań oraz zbiornik Racibórz Dolny. Za to wszystko decyzyjność jest po stronie Wód Polskich, ale monitorujemy sytuacje i analizujemy prognozy, bo to determinuje, kiedy zostaną wprowadzone odpowiednie procedury.

Stan wody w Odrze w okolicach mostu w Krzyżanowicach.

Woda na Odrze w Raciborzu Miedoni powinna się podnieść maksymalnie do 7 metrów i 60 centymetrów – prognozuje Centrum Zarządzania Kryzysowego w raciborskim starostwie:

Ta fala ma być spłaszcza. Tutaj jesteśmy bezpośrednio w kontakcie z Wodami Polskimi i to ma być wypłaszczone tak, aby uniknąć sytuacji takiej, jak w 2010 roku.

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lutego 2023