Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Światowy Dzień Krwiodawcy. Jak skorzystać z ulgi podatkowej dla krwiodawców?

Facebook Twitter

Jeśli oddajesz bezpłatnie krew czy osocze, możesz skorzystać z przysługującej ulgi podatkowej i odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym. Taką informację 14 czerwca w Światowym Dniu Krwiodawstwa przypomina Administracja Skarbowa w Katowicach.

Zasłużony krwiodawca. Jakie ma prawa?
fot.pixabay.com

Michał Kasprzak: Wysokość darowizny powinna być udokumentowana zaświadczeniem. Zaświadczenie takie może wydać np. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, znajdziesz w nim ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Jaka jest wartość odliczenia? W przypadku darowizn na cele krwiodawstwa odliczeniu podlega wysokość ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew lub jej składniki. Dla przykładu podatnik, który nieodpłatnie oddał 1,6 litra krwi oraz 2 litry osocza, odliczy 468 złotych

– mówi rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. Zarówno za oddanie krwi jak i osocza przysługuje ta sama stawka przeliczeniowa w wysokości 130 zł za 1 litr.

fot.pixabay

Jak jest kwota odliczenia?

W przypadku darowizn na cele krwiodawstwa odliczeniu podlega wysokość ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew lub jej składniki. Wysokość przysługującej rekompensaty znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 6 lutego 2017 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty.

W jaki sposób odliczyć darowiznę?

Darowiznę odlicza się:

  • W trakcie roku podatkowego przy obliczaniu zaliczek na podatek przez podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej oraz z najmu, dzierżawy, które podlegają opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej lub przy obliczaniu miesięcznego (kwartalnego) ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • Po zakończenia roku podatkowego w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28.

Gdzie wykazać darowiznę?

Kwotę przekazanej darowizny, kwotę możliwego odliczenia ulgi z tytułu oddania krwi oraz dane obdarowanego (nazwę oraz adres) wykazujemy w załączniku PIT/O, który należy dołączyć do zeznania rocznego. Przysługującą ulgę za oddanie krwi wpisujemy w części B załącznika w pozycji 15 (podatnik) lub 16 (małżonek). Natomiast informacje o całej wartości przekazanej darowizny i danych obdarowanego (jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi) powinniśmy wpisać w części D załącznika PIT/O.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj