Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Szkoła Rodzenia w Rybniku ma już 30 lat. „Wokół porodów narosło wiele przesądów i zachowań…”

Facebook Twitter

W miniony weekend placówka hucznie świętowała swój jubileusz. Nie zabrakło wykładów, spotkań ze specjalistami i położnymi oraz kobiet, które uczęszczały, bądź uczęszczają na zajęcia dla ciężarnych.

Wszystko zaczęło się ponad 30 lat temu – wspomina obecna szefowa Szkoły Rodzenia, położna Barbara Gardyjas:

Co ciekawe w ostatnich latach rybnicką Szkołę Rodzenia odwiedza rocznie około 400 par, to oznacza, że co trzecia kobieta rodząca w szpitalu w Rybniku wcześniej przychodzi na zajęcia do placówki przy ulicy Reymonta. Czego uczą tam położne?

Panie, które mają już poród za sobą bądź dopiero oczekują potomka, zgodnie przyznają, że Szkoła Rodzenia to bardzo potrzebne miejsce:

Każdy poród jest inny – dodaje Barbara Gardyjas, która pomogła jako położna w narodzinach około tysiąca dzieci. A wokół porodów narosło w kulturze wiele przesądów i zachowań, na przykład…

…do dziś wiele matek zakłada też na rączkę dziecka czerwoną wstążkę czy kokardkę, żeby odczynić zły urok – dodaje Barbara Gardyjas. Co ciekawe, czasy, w których żyjemy i wielokulturowość stawiają wyzwania także przed położnymi:

Dodajmy, że Szkoła Rodzenia w Rybniku jest jedną z najstarszych działających w kraju, stawiana jest za wzór innym placówkom w Polsce, i co ciekawe także za granicą. Choć przez 30 lat istnienia placówki nikt nie prowadził dokładnych statystyk, szacuje się, że z zajęć Szkoły Rodzenia w Rybniku skorzystało przez ten czas blisko 10 tysięcy kobiet. Na obchodach jubileuszu był Robert Krzyżaniak.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj