Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szpital w Cieszynie w dobrej kondycji finansowej. Są kolejne plany inwestycyjne

Facebook Twitter

„Pomimo złej sytuacji całej służby zdrowia, Szpital Śląski w Cieszynie wychodzi obronną ręką” – mówi Czesław Płygawko, dyrektor lecznicy. I zapowiada kolejne inwestycje w szpitalu.

fot.mat. prasowe Starostwo Powiatowe w Cieszynie

Podczas ostatniej sesji rady powiatu cieszyńskiego radni zapoznali się z sytuacją finansową szpitala. Dyrektor placówki przekonywał, że bieżący rok pod względem finansowym najlepszy od sześciu lat.

Jest to zasługa dużej dyscypliny finansowej

– mówi dyrektor:

Czesław Płygawko: Ograniczenia czy takiego wpływania, żeby nie było oczekiwań na wzrost wynagrodzeń, który jest niestety powszechny w służbie zdrowia. Na pewno złożyła się tutaj też ta sytuacja, z racji tego, że szpital prowadzi oddział zakaźny, otrzymuje dodatkowe środki inwestycyjne i dodatkowe środki na wsparcie, nawet do bieżącej działalności, czyli w dużych ilościach otrzymujemy sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych, jak również fakt, że reforma, która obecnie jeszcze obowiązuje, czyli utworzenie sieci podstawowego zabezpieczenia szpitalnego wprowadziła ryczałtowy system finansowania ochrony zdrowia.

Ryczałt gwarantuje płynność finansową szpitala. W jego ramach placówka otrzymuje regularne środki finansowe, mimo że ograniczono jego działalność, przekształcając część oddziałów na oddziały covidowe.

Gdyby nie ta reforma, zapaść ochrony zdrowia w Polsce byłaby dramatyczna, a sytuacja naszego szpitala o wiele gorsza

– mówi dyrektor. I jak dodaje, placówka finalizuje właśnie wsparcie w wysokości 22 milionów złotych na nowe inwestycje:

Czesław Płygawko: Jak dobra to jest wiadomość, to posłużę się drugą liczbą, czyli w poprzednich ośmiu latach szpital pozyskał łącznie 40,819 mln zł z różnych źródeł, w tym kwota 7,679 mln zł pochodziła od państwa z powiatu cieszyńskiego i za to należą nam się szczególne słowa podziękowania, ponieważ 90% tej kwoty to było w okresie obecnej kadencji i za to chciałem serdecznie podziękować. Nie byłoby takiej dobrej sytuacji szpitala, tak odbiegającej od innych jednostek ochrony zdrowia, gdyby nie to wsparcie organu tworzącego i Rady Powiatu Cieszyńskiego.

Najnowszą inwestycją, na którą z województwa udało się pozyskać pół miliona złotych, będzie rozbudowa instalacji tlenowej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023