Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To ważny dzień dla rodziców wcześniaków – rozmowa, wiedza i wsparcie

Facebook Twitter

Jak wynika z danych GUS, w Polsce przed terminem rodzi się około 6 procent dzieci. 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Już za kilka dni w Rybniku spotkają się rodzice tych dzieci, które przed terminem zdecydowały się przyjść na świat. Będzie okazja do spotkania z ekspertami, ale i rodzicami, którzy na co dzień muszą rehabilitować swoje pociechy z powodu komplikacji po przedwczesnym porodzie.

Fot. pixabay.com

Z Iwoną Salawą, jedną z organizatorek Dnia Wcześniaka w Rybniku rozmawia Jan Bacza.

40 tygodni – tyle mniej więcej trwa ciąża, 9 miesięcy w zaokrągleniu, ale niektóre dzieci chcą szybciej przyjść na świat, niestety wiąże się to z licznymi powikłaniami.

Niestety tak się dzieje, że niektóre dzieci przychodzą troszeczkę wcześniej niż te 40 tygodni, albo dużo wcześniej. Wcześniactwo bowiem uznane jest od 22 tygodnia.

Pani dziecko też się urodziło zdecydowanie za szybko.

Mamy w domu wcześniaka, który urodził się w 32 tygodniu, teraz skończył dwa lata. Udało nam się, syn nie ma większych problemów. Niestety jednak nie wszystkim dzieciom się udaje i nie wszystkie dzieci wychodzą ze wcześniactwa. Mają ogrom problemów. To jest mnóstwo pracy rodzica z dzieckiem, mnóstwo rehabilitacji i wizyt u specjalistów. Dlatego stwierdziłyśmy, że chcemy zrobić taki dzień. To ma być forma rodzinnego festynu. Wspierają nas specjaliści. Logopedzi, fizjoterapeuci, będzie również obecna psycholog. Zaprosiliśmy również neonatologów, położne.

Spotykacie się w gronie nie tylko mam, ojcowie też są zaproszeni. Rodziców, którzy doświadczyli tego, że ich dziecko przed terminem przyszło na świat, ale też doświadczyli tego, że muszą je wspomóc w rozwoju.

Ojcowie – często się o tatusiach zapomina, chcemy się spotkać w gronie rodziców wcześniaków, doświadczonych, wymienić się swoimi problemami, rozwiązaniami, doświadczeniami. Poznać spojrzenie innych rodziców. Jesteśmy otwarci na wiedzę.

Zapraszacie rodziców, którzy nie wiedzą jak podejść do tematu. Poszukują specjalistów, wsparcia. Jednym słowem też opieki osób, które mają większe doświadczenie.

Sami się z tym spotkaliśmy, że wiele osób „radzi” rodzicom – „daj mu czas”, „nadrobi”, „wyjdzie z tego”. Jednak nie do końca z tym tak jest. Gros rodziców nie pójdzie do specjalisty, bo właśnie z otoczenia takie głosy. Mamy nadzieję, że jak taki rodzic trafi na to spotkanie i porozmawia z logopedą, powie, jak to wygląda w domu, porozmawia z fizjoterapeutą, być może pokaże dziecko. Ta pomoc, która jest naprawdę potrzebna, a każdy to zbywa, bo słyszy, żeby dać dziecku czas, każde dziecko w swoim terminie – jasne, to wszystko jest prawdą, czasem jednak nie warto czekać. Mam nadzieję, że to pomoże takim rodzicom pójść do przodu i pomóc w rozwoju tych dzieci.

Nie można zapominać, że pewne dysfunkcje będą rosły razem z dzieckiem, będą się pogłębiały, jeśli nie zostaną zatrzymane.

Pewne rzeczy i problemy wyjdą z czasem. Tak jak na przykład zaburzenia integracji sensorycznej, które jest ciężko zdiagnozować na samym początku. One dopiero pokazują się z czasem i jakby można stwierdzić, że tak to jest dokładnie to. Chcemy na to kłaść nacisk, że warto konsultować, sprawdzać, rozmawiać z winnymi. Warto się radzić i spotykać.

Warto się informować w gronie ekspertów, ale i w gronie rodziców do tego zachęcacie 20 listopada dzień wcześniaka w Rybniku. Jak ten dzień będzie wyglądał.

Zaczynamy spotkanie o 14.00. Będzie to forma rodzinnego festynu. Nasi specjaliści będą dostępni dla rodziców do godziny 18.00. Nie będą to jednak wykłady, prezentacje. Zapraszamy na luźne rozmowy, zabawy, będą animacje dla dzieci. Jeśli rodzic będzie chciał porozmawiać ze specjalistą, to dziecko będzie można oddać pod opiekę. Pamiętajmy, że dzień wcześniaka to nie tylko święto dzieci, nie tylko je będziemy celebrować. Świętują także rodzice, którzy są bardzo ważni w tym całym procesie wychowania. Wstęp jest wolny, nie trzeba się zapisywać.
Tak jak mówiłam, zapraszamy rodziców, ale i rodzeństwo czy dziadków. To nie tylko mama i tata opiekują się dzieckiem. Często rodzeństwu ciężko się odnaleźć w sytuacji, kiedy taki maluch pojawia się w domu i nagle się okazuje, że rodzic siłą rzeczy musi mu więcej czasu poświęcić. Bo maluch, bo rehabilitacja, bo wyjazdy. Dziadkom często trudno zrozumieć, że nie mogą w tych pierwszych dniach przyjść, odwiedzić dziecka. Że to wszystko wygląda troszeczkę inaczej. Mamy nadzieję, że na dniu wcześniaka pokażemy, ułatwimy, a przy tym wszystkim dzieci będą miały fajną zabawę.

Dzień Wcześniaka odbędzie się 20 listopada w centrum Sztuki i Rekreacji przy ul. Kardynała Bolesława Kominka 43a

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024