Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szpitale zakazują odwiedzin lub je ograniczają. Sprawdzamy sytuację w całym regionie

Facebook Twitter

Zakaz odwiedzin w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku. Placówka w środę (4.03.) wprowadziła ograniczenia w związku z koronawirusem. Środki ostrożności we wszystkich szpitalach w naszym regionie.

Zakaz odwiedzin to działanie prewencyjne, chcemy chronić swoich pacjentów – mówi Michał Sieroń, rzecznik WSS nr 3 w Rybniku:

Myśmy doszli do wniosku, że też prewencyjnie taki zakaz wprowadzimy. Żeby ktoś kto ma grypę czy ten nieszczęsny wirus, żeby nam w szpitalu pacjentów nie zakaził. Najwięcej tych powikłań i tych ciężkich przypadków jest wśród osób, które mają obniżoną odporność, w szpitalu większość to tacy pacjenci. Dlatego chcemy zapobiegać.

Zakaz dotyczy także porodów rodzinnych. Na razie rodzice mogą być w szpitalu z hospitalizowanymi dziećmi, szpital będzie jednak się starał ograniczyć wyjścia opiekunów z lecznicy. Jeżeli już rodzic zdecyduje się na pobyt z dzieckiem, zostanie z nim do końca leczenia.

Zakaz odwiedzin chorych obowiązuje także w szpitalu w Cieszynie, Żorach, Knurowie i Raciborzu. Całkowity zakaz wprowadził również Wojewódzki Szpitala Chorób w Wodzisławiu Śląskim i Pilchowicach.

Ograniczenia w odwiedzinach wprowadził także Szpital Psychiatryczny w Rybniku. Obowiązuje tam całkowity zakaz odwiedzin pacjentów w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Psychiatrycznym, a także całkowity zakaz udzielania zwolnień na czasowy pobyt poza szpitalem. Chorego w szpitalu może odwiedzić tylko jedna osoba, której przy wejściu na izbę przyjęć jest mierzona temperatura. W sytuacji podwyższonej temperatury, bądź widocznych objawów infekcji osoby te mogą nie zostać wpuszczone na ich teren szpitala.

W Wodzisławiu Śląskim, teren szpitala został ogrodzony, wejść można tylko główną bramą. Zakazu odwiedzin nie ma, ale wprowadzono ograniczenia i to ordynator oddziału lub lekarz kierujący oddziałem podejmuje taką decyzję.

Jedynie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Jastrzębiu- Zdroju nie wprowadził zakazu odwiedzin, są jednak ograniczenie liczby osób wizytujących.

Prosimy, aby w jednym czasie były to maksymalnie dwie osoby odwiedzające pacjenta. Całkowity zakaz odwiedzin obowiązuje u pacjentów po zabiegach operacyjnych przebywających w salach pooperacyjnych.

– czytamy na stronie szpitala w Jastrzębiu.

To czy szpital wprowadza ograniczenia czy nie, zależy od dyrekcji szpitala–  mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego:

Osoby z podejrzeniem koronawirusa w pierwszej kolejności trafiają na oddziały zakaźne, więc to czy wprowadzać zakaz czy ograniczenie odwiedzin, to indywidualna decyzja.

Przypomnijmy, że od kilku dni w szpitalach w całej Polsce obowiązuje stan podwyższonej gotowości w związku z koronawirusem.

800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2021