Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tego z egzotycznych wakacji nie przywoź ze sobą [WIDEO]

Facebook Twitter

Większość z nas już zaplanowała wakacje, tym bardziej, że za niespełna dwa tygodnie koniec roku szkolnego. Nie tylko Polska, ale odległe strony świata kuszą. Wiele krajów zachęca turystów, znosząc obostrzenia. A my przypominamy w Radiu 90, że są pamiątki, których lepiej nie przywozić.

fot.slaskie.kas.gov.pl

Zagraniczne, egzotyczne wczasy to przepiękne krajobrazy. Dla wielu osób emocje są tak silne, że oprócz wrażeń i zdjęć, próbują z wakacyjnych wypadów przywieźć także faunę i florę stron, które odwiedzili. Nie jest to dobre rozwiązanie.

Końcem kwietnia funkcjonariusze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej w bagażu podróżnego wracającego z Dominikany ujawnili fragment rafy koralowej o wadze blisko… 2,5 kg. Podróżny wyjaśnił, że zakupił okazałego koralowca na plaży. Niestety te, jak i inne chronione okazy nie mogą do kraju być wwożone, a za to wykroczenie czeka nas sprawa karna.

Gatunków zagrożonych wyginięciem, wpisanych na specjalną listę, jest ok. 30 tys., z czego ok. 10 tys. to zwierzęta. Na egzotycznych wakacjach najlepiej po prostu zrezygnować z zakupu pamiątek, co do legalności których mamy jakiekolwiek wątpliwości. Mówi nadkom. Grażyna Kmiecik ekspert Służby Celno-Skarbowej.

Grażyna Kmiecik: Przewóz przez granicę bez wymaganego zezwolenia okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz przedmiotów lub preparatów z nich wykonanych, jest złamaniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. Grożą za to poważne kary – kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny oraz przepadek takich okazów.

Dodajmy, że zakazem objęte są nie tylko wypchane zwierzęta i trofea myśliwskie, wyroby z kości, rogów, ale także naszyjniki, pierścionki i inne wyroby, które zawierają części roślin i zwierząt chronionych.

fot.slaskie.kas.gov.pl

Okazem w myśl przepisów jest:

każde zwierzę lub roślina (gatunku chronionego), żywe lub martwe, każda jego część lub produkt pochodny, również zawarty w innych towarach lub nie oraz wszelkie inne towary, które zgodnie z dołączonym dokumentem, opakowaniem lub oznakowaniem lub etykietą lub wszelkimi innymi okolicznościami maja zawierać lub zawierają części lub produkty pochodne zwierząt lub roślin należących do tych gatunków- chyba że na podstawie wyraźnego wyłączenia takie części lub produkty pochodne nie podlegają rozporządzeniu lub przepisom odnoszącym się do załącznika, w którym dane gatunki są wymienione (art. 2 lit. t rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi).

Lista gatunków, które są chronione znajduje się w rozporządzeniu Komisji Europejskiej (Rozporządzenie Komisji (UE) Nr 2017/160 z dnia 20 stycznia 2017 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi – lista gatunków zagrożonych wyginięciem).

Okazem są m.in. :

  • żywe rośliny i zwierzęta,
  • wypchane zwierzęta i trofea myśliwskie,
  • wyroby z kości, rogów, zębów zwierząt (kość słoniowa),
  • naszyjniki, pierścionki i inne wyroby, które zawierają części roślin i zwierząt chronionych,
  • torebki, buty, portfele, paski do spodni wykonane ze skór węży, krokodyli, waranów itp.,
  • lekarstwa zawierające sproszkowane fragmenty zwierząt lub roślin (tzw. medycyna orientalna).

Przywóz lub wywóz takich okazów jest zabroniony, chyba że osoba, która je przewozi posiada odpowiednie zezwolenia lub świadectwa – tzw. CITES.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj