Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tornado? Trąba powietrzna? Mieszkańcy Żor zaniepokojeni wczorajszym zjawiskiem nad Żorami

Facebook Twitter

Spore zaniepokojenie wśród mieszkańców wywołało wczorajsze (20.07.) zjawisko nad Żorami. Mówiono o tornadzie czy trąbie powietrznej. Jak wyjaśnili od razu Łowcy burz, to był lej kondensacyjny, nie wyrządził żadnych szkód.

Fot. czytelnik

Wielu mieszkańców Żor informowało służby ratunkowe o tornadzie czy trąbie powietrznej, jaką widzieli nad miastem. Do straży pożarnej dotarło natomiast jedno konkretne zgłoszenie o dymie unoszącym się nad lasem w Baranowicach.

Gdy jednostki dojechały na miejsce okazało się, że to nie zagrożenie pożarowe a właśnie zjawisko pogodowe, nie mające wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców Żor.

– usłyszeliśmy dziś (21.07.) w komendzie straży pożarnej w Żorach.

To lej kondensacyjny- tak wyjaśniają to Łowcy Burz, czyli osoby, które obserwują zjawiska meteorologiczne, jak tłumaczyli to kolumna lub lej, wyrastający z podstawy chmury, o charakterystycznym kształcie odwróconego stożka.

Dziś w godzinach 13:35-13:45 między Żorami a Pszczyną zaobserwowano silnie rozwinięty lej kondensacyjny. Istnieje duże prawdopodobieństwo graniczące niemal z pewnością, że lej ten dotknął powierzchni ziemi i wyrządził niewielkie szkody. Pomimo słabych warunków do rozwoju konwekcji, miejscami w Polsce pojawiły się nieco silniej rozbudowane chmury kłębiaste dające przelotne opady deszczu. W związku z dużym pionowym gradientem temperatury w dolnej troposferze i dość niskim poziomem kondensacji mogą gdzieniegdzie pojawiać się leje kondensacyjne, a nawet słabe trąby powietrzne (o sile F0).

– czytamy na profilu Łowców Burz.

Lej kondensacyjny w Żorach nie wyrządził żądnych szkód.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021