Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tyle tych śmieci! Nie zostawiajcie ich tam, gdzie wypoczywacie!

Facebook Twitter

"Zabierz swoje śmieci do domu" apeluje rybnicki MOSiR. Już kilka pierwszych wakacyjnych dni pokazało, że w obiektach zarządzanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ilość śmieci pozostawiana przez odwiedzających, jest ogromna.

śmieci
fot. MOSiR Rybnik

Śmieci na obiektach coraz więcej

Chodzi głównie o kąpieliska, które w upalne odwiedza duża ilość rybniczan czy gości z pobliskich miejscowości. Niestety nie wszyscy sprzątają po sobie.

Dlatego kierownik działu sportu i promocji rybnickiego MOSiRu, Marek Pietras apeluje:

Marek Pietras: Jeżeli jest możliwość, zabierzcie śmieci ze sobą do domu, bo jeżeli pojawia się na obiekcie kilka tysięcy ludzi i każdy zostawi jedną torebkę, no to proszę mi uwierzyć, robi się duży bałagan i trzeba ogrom pracy włożyć, żeby te tereny wyglądały sympatycznie, żeby tam się miło spędzało czas. To jest teraz taki trend i w Europie, i w Polsce coraz częściej: „Zabierz śmieci do domu”, bo czasami po prostu wrzucenie kilku odpadów, które zostały do reklamówki i wyrzucenie ich w domu nie sprawia nikomu żadnego problemu. Na tych obiektach będzie czyściej.

Co oczywiście nie zwalnia nas ani innych służb ze sprzątania i dbania o te tereny. To cały czas się dzieje. Będzie się działo. Natomiast będzie łatwiej, jeżeli będziemy to robić wszyscy wspólnie.

Marek Pietras/ MOSiR Rybnik

Ilość śmieci, jakie wywozimy z naszych obiektów jest ogromna

– dodaje Marek Pietras.

Marek Pietras: Każdy, kto przyjeżdża, przywozi ze sobą jakiś ekwipunek i później ten ekwipunek najczęściej zostaje. Te miejsca są wyposażone oczywiście w kubły. My je sprzątamy, natomiast są miejsca, gdzie śmieci jest więcej. Są miejsca, gdzie tych śmieci jest mniej. Natomiast myślę, że tutaj nie chodzi o to, żeby wypominać komuś, tylko żeby zaapelować i żeby może uświadomić, że jeżeli wszyscy razem zaczniemy dbać o te nasze tereny, nie będzie problemu z tym, że gdzieś tam się coś wysypuje.

To jest nasza prośba. My tutaj na pewno zrobimy wszystko, żeby te miejsca, gdzie rybniczanie wypoczywają, lubią wypoczywać, były czyste, schludne i utrzymywane w jak najlepszym stanie. Natomiast jeżeli będziemy wszyscy na to zwracać uwagę, to te starania o estetykę będą dużo bardziej skuteczne.

Rybnik nie jest odosobniony w swoim apelu, podobne akcje mają już od dawna miejsce na obiektach sportowych na zachodzie Europy.

Marek Pietras: Są na przykład stadiony piłkarskie i nie tylko piłkarskie, gdzie w ogóle nie ma śmieci. Kibice wiedzą, że przynosząc sobie coś, zabierają to z powrotem do domu, albo mają kubki wielokrotnego użytku I to już nikogo nie dziwi, że takie rzeczy są, ponieważ no to też to ogranicza koszty np. klubu na sprzątanie. Kibice jakby w ten sposób wspierają swoją drużynę, swój ukochany klub. No tutaj można wspierać swoje miasto, na przykład zabierając śmieci do domu. Takiej akcji jest coraz więcej.

…weźmy przykład z dobrych wzorców

– dodaje Marek Pietras.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023