StartWiadomości Wiadomości dnia

Uchwała Antysmogowa: Co zrobić z niewykorzystanym mułem czy flotem? Czy da się jeszcze kupić tego rodzaju opał?

Na mocy wprowadzonej przez sejmik uchwały, wszyscy mieszkańcy śląska muszą do 10 lat wymienić piece na ekologiczne, wprowadzono także zakaz opalania mułem i flotokoncentratami, czyli tymi rodzajami opału, które powodują największe zanieczyszczenia.

Wszystko brzmi pięknie, ale jakie będą realia? Sprawdziliśmy, czy można jeszcze kupić w składach opału, muł i flotokoncentraty:

Co zrobić z zapasami muły czy flotu, który pozostał po ostatnim okresie grzewczym? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy już w Radiu 90 wiosną, ale wówczas nikt nie umiał odpowiedzieć na nasze pytanie. Czy w tej sprawie coś się zmieniło? Janusz Koper zastępca prezydenta Rybnika od dłuższego czasu prowadził korespondencję z Urzędem Marszałkowskim:

Dlaczego elektrownie czy elektrociepłownie nie mogłyby odkupić od mieszkańców ich zapasów opału? Bo jak mówi prezydent Koper, muszą…

Rozwiązania na razie brak, a skala problemu może być ogromna:

Przypomnijmy, opalanie mułem i flotem jest od 1 września zakazane i grozi za to mandat, a jeżeli ktoś zostanie przyłapany więcej niż raz, sprawa trafi przed kolegium. Tam grzywna może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Prezydent Koper deklaruje, że miasto cały czas szuka rozwiązania, jak mówi – jest szansa, że uda się je jednak znaleźć. Sprawą zajął się Robert Krzyżaniak.

Zostaw komentarz