Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Czechach ruszają matury. Jak pójdą egzaminy w polskim gimnazjum w Czeskim Cieszynie?

Facebook Twitter

Polscy maturzyści muszą jeszcze trochę poczekać, a ich koledzy w Czechach już dziś (1.06.) rozpoczynają egzaminy dojrzałości. Oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

80. uczniów przystąpi do matur w polskojęzycznym gimnazjum w Czeskim Cieszynie:

Przygotowania idą dobrze, było nauczanie zdalne, no i mam nadzieję, że uczniowie się dobrze przygotowali. Mamy oczywiście przepisy higieniczne, musimy dotrzymywać odpowiednie odległości między uczniami, są maseczki do dyspozycji, rękawice, jest dezynfekcja.
Radio 90: Czy więcej komisji jest potrzebnych?
Właściwie nie, ponieważ zawsze maksymalna ilość osób w klasie była 17 (…).

– mówi Maria Jarnot, pełniąca obowiązki dyrektora polskiego gimnazjum w Czeskim Cieszynie, z którą rozmawiała Monika Sokołowska. W Czechach maturzyści zdawać będą najpierw egzaminy pisemne, potem ustne:

W poniedziałek rozpoczynamy egzaminy pisemne, państwowe, z matematyki, z języka czeskiego oraz z języków obcych. Następnie w czwartek mamy jeszcze nasz szkolny egzamin maturalny pisemny z języka polskiego. Od wtorku następnego tygodnia, od 9 czerwca, zaczynamy dwa tygodnie matur ustnych.

Podobnie, jak maturzyści w Polsce, młodzież w Czechach w związku z pandemią musiała przygotowywać się do egzaminów samodzielnie:

Dodajmy, że w polskim gimnazjum w Czeskim Cieszynie trwa remont. Na czas egzaminów pisemnych prace zostaną ograniczone do minimum, by zapewnić uczniom spokój. W tej chwili trwa wymiana okien.

mat.prasowe

W Polsce matury ruszają za tydzień, w poniedziałek 8 czerwca.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 marca 2021