Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Chris Niedenthal i jego dzieła oraz rzeźby Adolfa Ryszki na początek. Galeria Sztuki Rzeczna już działa

Facebook Twitter

Galeria Sztuki Rzeczna to miejsce, którego powstania od lat domagało się miejskie środowisko artystyczne. Efekt przerósł nasze oczekiwania - mówią dziś artyści.

Galeria Sztuki Rzeczna w Rybniku otwarta

Tłumy w galerii i to nie w galerii handlowej. W sobotni wieczór oficjalnie otwarto Galerię Sztuki Rzeczna w Rybniku, która pękała w szwach. Na inaugurację jej działalności przybyli artyści i wykładowcy z uczelni artystycznych z Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Łodzi, Krakowa oraz całego regionu.

Galeria Sztuki Rzeczna wystartowała

Na start dwie wyjątkowe wystawy. Jedna „Wspomnienie mistrza” poświęcona rybnickiemu rzeźbiarzowi Adolfowi Ryszce, druga „Niedehthal” będąca zbiorem kilkuset zdjęć legendarnego fotoreportera Chrisa Niedenthala, od 50 lat dokumentującego przemiany w Polsce. Artysta osobiście przybył do Galerii Sztuki Rzeczna:

Chris Niedenthal: Każde miasto – czy mniejsze, czy większe – potrzebuje dobrą galerię sztuki, ale przy okazji i fotografii, więc jest mi miło, że akurat moje zdjęcia to otwierają. Jest mi też miło jak ludzie widzą moimi oczyma jak to wyglądało kiedyś. To jest też ważne dla dzieci, bo one to widzą, zawsze tylko rodzice albo dziadkowie mówili im o dawnych czasach, a teraz mogą zobaczyć to w kolorze w większości. Myślę, że to świetna lekcja dla nich.

Radio 90: Kiedy pan wie, że to jest ten moment…?

Chris Niedenthal: Ja tego nie wiem. Po prostu to jest chyba intuicja. Teraz jest trochę bardziej niebezpiecznie, bo są cyfrowe aparaty, więc się nie oszczędza na filmie… Dawniej było 36 klatek i trzeba było bardzo uważać. Cała frajda polega na tym, żeby rzeczywiście trafić w ten moment.

Radio 90: Tych momentów pan w swoim życiu miał wiele tysięcy

Chris Niedenthal: Może, ale jest w tym sporo szczęście. Fotograf po prostu wie, kiedy ma nacisnąć migawkę, inaczej nie byłby fotografem.

Chris Niedenthal

Adolf Ryszka znał się na swojej robocie

Na wernisażu obecna była również rodzina nieżyjącego już profesora Adolfa Ryszki, która z dumą opowiadała o wybitnym rzeźbiarzu:

Duma nas rozpiera, myśmy do tego dążyli już od dobrych kilku lat, żeby to wszystko pokazać. On był znany na całym świecie, a tutaj mało kto o tym wiedział. Był prostym człowiekiem, był artystą, profesorem, a on się za nikogo wielkiego nie uważał, za żadnego idola. To wszystko, było widać tylko w jego robocie…

O potrzebie budowy galerii środowisko artystyczne mówiło od lat. To spełnienie naszych marzeń – mówił Maria Budny Malczewska – rybnicka malarka:

Maria Budny Malczewska: Ja jestem szczęśliwa, mam już swoje lata, swoje lata przepracowałam w Muzeum w Rybniku i od początku mojej pracy z panią dyrektor Genowefą Grabowską, Krzysztofem Dublewskim, wielokrotnie zabiegaliśmy o takie miejsce u władz miasta, jeszcze od czasów prezydenta Makosza. Wreszcie się to spełniło. Miejsce jest przepiękne, pięknie zagospodarowane, zaprojektowanie, myślę że będzie tętniło życiem. Bardzo jestem ciekawa  jakim życiem i czy mieszkańcy zaakceptują to miejsce powszechnie.

Na otwarciu obecny był między innymi dr Czesław Podleśny wybitny rzeźbiarz pochodzący z Rybnika, obecnie mieszkający i tworzący w Gdańsku:

Czesław Podleśny: Ja jestem pod ogromnym wrażeniem, gratulacje już składałem wszystkim, którzy się przyczynili do tego, że to miejsce jest. Ja dekadami całymi pisałem różne projekty, tu do mojego rodzinnego Rybnika, by jakieś inicjatywy artystyczne bardziej wybrzmiały, ale to mi się nie udawało…Teraz jestem tak mile zaskoczony, bo po 800 latach mamy galerię miejską. Z tego jesteśmy dumni jako rybniczanie. I chociaż ja mieszkam w Gdańsku, to jest mi to tak bliskie, że już rozmawiałem z szefową, że będzie tutaj też wystawa Czesława Podleśnego.

Ci którzy odwiedzili galerię Sztuki Rzeczna i zwiedzili dwie wystawy byli miejscem oczarowani:

Nina Giba kierowniczka Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku, przyznaje że nie spodziewała się tak ogromnego zainteresowania otwarciem placówki:

Nina Giba: Ta dzisiejsza frekwencja trochę nas dzisiaj przerosła, ale w takim pozytywnym sensie, że to jest taki efekt na który się bardzo pracuje i bardzo czeka (…). Dzisiaj wielokrotnie w rozmowach padało określenie „ni ma gańby” – rybniczanie i rybniczanki mają nowy powód do domu.

Nina Giba

A nasze zdjęcia z wielkiego otwarcia Galerii Sztuki Rzeczna znajdziecie TUTAJ

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024