Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Rybniku startuje Jacht Film Festiwal! [SPRAWDŹ PROGRAM]

Facebook Twitter

To wyjątkowe wydarzenie, wbrew pozorom nie tylko dla osób mocno interesujących się żeglarstwem lub pływających, ale dla każdego kto kocha kino, kocha podróże i ma ochotę na spotkanie z wyjątkowymi gośćmi. Na festiwalu pojawią się Krzysztof Baranowski, który jako pierwszy Polak dwukrotnie samotnie opłynął kulę ziemską, Joanna Pajkowska - kobieta, która ma na swoim koncie samotne rejsy przez Atlantyk, czy Janusz Zbierajewski, kapitan Zawiszy Czarnego.

Fot. rybnik.eu

Tym spotkaniom towarzyszyć będą projekcje filmów żeglarskich, opowiadające historie życia fantastycznych ludzi z pasją:

Dwa bardzo ciekawe filmy, pierwszy z nich to „Dziewicza podróż”. Jest to film o Laurze Dekker, która jako czternastolatka wypłynęła w rejs dookoła świata. Zanim udało jej się zrealizować plany, w Holandii była głośna, medialna sprawa związana z procesem o to, czy ze względu na jej młody wiek rodzice mogą jej na to pozwolić. Drugi, kapitalny film to „Jeździec oceanów”, opowiada o szwajcarskim żeglarzu Yvan Bourgnon, można o nim powiedzieć, że jest „gigantem samotników”. W roku 2012 i 2015 zrealizował projekt samotnego rejsu dookoła świata na katamaranie, który miał 6,5 metra i nie posiadał kabiny.

-zapowiada Maciej Muras, żeglarz i współorganizator festiwalu. W programie też  „Morscy piraci” – film przygodowy o grupie 16 osób, które wybrały się w rejs kompletnie do tego nieprzygotowane.

Na morzu mogą też nas spotkać tragedie. Film pt. „Za burtą”, opowiada o zdarzeniach, które miały miejsce w poprzednim wieku, w 1989r. Jest to przygoda czterech mężczyzn, którzy wypływają w kierunku Nowej Zelandii i wyspy Polinezji. Po trzech dobach jacht się wywraca, jest to opowieść o ich walce o przeżycie przez 119 dni. Film mocno opiera się o psychologię. Mamy też rozrywkowy tytuł. Jest to film fabularny pt. „Wiatr”. Opowiada o Pucharze Ameryki z 1983 roku, gdzie Australia walczy z USA. Główną rolę kobiecą gra Jennifer Grey, znana z filmu pt. „Dirty Dancing”.

W sobotę (24.03.) między godz. 11.00 a 14.00 coś dla najmłodszych: filmy i konkursy specjalnie dla młodego widza, tu wstęp jest darmowy. W trakcie piątkowego wieczoru (23.03.) rozdane zostaną „Carbony”, czyli Śląskie Nagrody Żeglarskie:

W 6 kategoriach pojawiło się 40 kandydatów. Jest to dużo jak na pierwszy raz i dobra prognoza na przyszłość. Myślę, że te pierwsze po przerwie Śląskie Nagrody Żeglarskie spotkają się z dobrym przyjęciem. Dla najmłodszych jest to Nagroda Nadziei Żeglarskiej oraz Trener Roku, Rejs, Wyprawa Roku. Mamy również Nagrodę Wydarzenie Roku, coś co zaznaczyło się wyjątkowo na Śląsku. Nagroda najważniejsza – Żeglarz Roku oraz Nagroda Specjalna dla osób bądź instytucji, które czymś się odznaczyły na przestrzeni ostatnich lat dla śląskiego żeglarstwa.

-wymienia Maciej Cylupa, współorganizator Jacht Film Festiwal w Rybniku. Laureatów poznamy na gali w piątek (23.03.).

Program festiwalu:

PIĄTEK, 23 marca:

 • godz. 10.00 – 13.00 – seans dla szkół, pokazy zamknięte
  – Pippi wśród piratów / Szwecja, RFN / 1970 / 90 minut
 • godz. 18.00 – 22.00 – seanse i atrakcje dla wszystkich, biletowane
  – Dziewicza podróż / USA / 2013 / 82 minuty
  – Jeździec oceanów / Szwajcaria / 2017 / 70 minut
 • ok godz. 20.00 – Gala Śląskich Nagród Żeglarskich Carbony 2018

SOBOTA, 24 marca:

 • – godz. 11.00 – 14.00 – seans dla rodzin, dzieci i młodzieży – pokazy otwarte, darmowe
  – Optimista / Polska / 2010 / 45 minut
  – Pippi wśród piratów / Szwecja, RFN / 1970 / 90 minut
 • godz. 15.00 – 21.30 – seanse i atrakcje dla wszystkich, biletowane
  – Morscy Cyganie. Na krańcu świata / USA / 2016 / 77 minut
  – Za burtą / Nowa Zelandia / 2015 / 86 minut
  – Wiatr / USA / 1992 / 126 minut

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024