Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Od 1 marca waloryzacja rent i emerytur. O ile wzrosły świadczenia?

Facebook Twitter

Emerytury i renty w górę! Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna waloryzację tych świadczeń. Od 1 marca minimalna emerytura jest wyższa o 50,88 zł i wynosi 1250,88 zł brutto.

fot.pasja1000/ pixabay.com

W związku z waloryzacją wzrosła między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat).

Beata Kopczyńska: Co roku ustalany jest wskaźnik waloryzacji i zależy on od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. W ZUS waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe, czyli emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, oraz dodatki do tych świadczeń na przykład dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego tego roku.

– informuje Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Tak samo wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. 1250,88 zł wynosi również świadczenie Mama4plus dla osób, które nie mają emerytury lub renty.

Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to od marca 938,16 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1262,34 zł. Dodatek pielęgnacyjny wynosi teraz 239,66 zł.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj