Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Warunki na szlakach w Beskidach zróżnicowane w zależności od wysokości. Możliwa lawina na Babiej Górze

Facebook Twitter

Warunki na szlakach w Beskidach - na dole, gdzie nie ma śniegu wędruje się dobrze, ale im wyżej, tym jest gorzej. Na Babiej Górze jest ryzyko zejścia lawiny.

Warunki w Beskidach
GOPR Beskidy

Beskidy: Warunki na szlakach są różne

W dolinach i niższych partiach Beskidów warunki na szlakach turystycznych są dobre – tu śniegu nie ma. Jednakże w wyższych partiach, na poziomie Hali Miziowej i Markowych Szczawin, sytuacja jest bardziej wymagająca. Tam temperatura spada poniżej zera, a śnieg jest zmrożony, co sprawia, że warunki na szlakach są trudne. Mimo to, widoczność w Beskidach jest dobra, choć niebo jest zachmurzone – informują beskidzcy ratownicy GOPR ze stacji w Szczyrku.

Rano w Szczyrku odnotowano 4 stopnie, natomiast na Markowych Szczawinach temperatura wynosiła -1 stopień, a na Hali Miziowej -2 stopnie. Według GOPR-owców, pokrywa śniegu na Markowych Szczawinach sięga 83 cm, a na Hali Miziowej aż 105 cm. Powyżej 1200 m npm doszło do przyrostu śniegu o 5-10 cm. Natomiast na szczytach Babiej Góry warstwa śniegu wynosi 120 cm.

Aktualnie zamknięta jest Akademicka Perć, czyli żółty szlak prowadzący od Górnego Płaju na Babią Górę. Jest to najtrudniejszy szlak w Beskidach, jednokierunkowy i wymagający. Pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego donoszą także, że w masywie Babiej Góry zauważono duże pęknięcia pokrywy śnieżnej. To może zwiastować zejście lawiny.

W wyniku działalności wysokiej temperatury i deszczu na zboczach Zachodniego Kościółka powstało nietypowe, kilkudziesięciometrowe pęknięcie i odsklepienie pokrywy śnieżnej.  Aktualnie przy zmrożonej pokrywie jest ono względnie statyczne, natomiast należy się spodziewać postępowania tego procesu i możliwego wystąpienia lawiny przy ociepleniu lub wystąpieniu innych czynników. Przypominamy, że pomimo wiosennej aury w Beskidach, na Babiej Górze wciąż panują warunki zimowe. Na Markowych Szczawinach pokrywa śniegu wynosi ok. 70cm, natomiast w wyższych partiach śniegu jest więcej – w miejscu przekopu lawinowego odnotowaliśmy go ponad 150cm. Aktualnie panuje 1 stopień zagrożenia lawinowego

-informują pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego.

FB GOPR Beskidy

FB GOPR Beskidy

Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidów, osiągający 1725 m n.p.m. Mimo obecnych zagrożeń lawinowych, warto pamiętać o bezpieczeństwie podczas wędrówek w górach i cieszyć się pięknem otaczającej przyrody.

Osoby planujące wędrówki w Beskidach powinny zadbać o odpowiednie przygotowanie. Należy ubrać się ciepło, szczególną uwagę zwracając na obuwie. Warto zabrać ze sobą zapas ciepłych płynów, naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek” oraz powerbank. Z uwagi na wcześnie zapadający zmrok, niezbędna będzie również latarka.

W przypadku wypadku, pomoc można wezwać dzwoniąc pod bezpłatny numer alarmowy GOPR: 985 lub 601 100 300.

/PAP, mat. własne/

GOPR Beskidy

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj