Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wawoczny: Nazwa „Kraina Górnej Odry” ma zainteresować

Facebook Twitter

Mamy już Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, a od teraz Krainę Górnej Odry. Taka ma być nowa nazwa subregionu. Na pomysł wpadł jeden z przewodników pracujący na Śląsku podczas kilkunastu warsztatów z fachowcami od turystyki i samorządowcami.

Kraina Górnej Odry- wygrała jednogłośnie, zagłosowali za nią wszyscy samorządowcy.  Z Adamem Wawocznym dyrektorem biura Związku Subregionu Zachodniego rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Radio 90: To jest nazwa, która będzie budziła pewnie emocje na początku.

Adam Wawoczny: I właśnie taka ma być. Ona ma zainteresować. Ma zaczepić swoją tajemniczością- jeżeli chodzi o krainy- swoją geografią i historią- jeżeli chodzi o Górną Odrę- no i wzbudzić to zainteresowanie, co się za tym kryje, a kryje się naprawdę sporo.

Radio 90: Czy to jest wspólny mianownik- Kraina Górnej Odry- dla Żor, Jastrzębia, dla Rybnika, Wodzisławia i Raciborza?

Adam Wawoczny: Znaleźliśmy coś, co cały czas u nas było, coś, co nas wyróżnia i czego nie ma nigdzie indziej. Nie ma Górnej Odry. Odra jako pierwsza wpływa do nas do Polski z Czech i tu jest ten górny odcinek- nie ma co do tego wątpliwości. Górna Odra ma swój główny dopływ, to jest rzeka Ruda i ta rzeka Ruda właśnie łączy, spina wszystko od Żor przez Rybnik i wpada bezpośrednio do Odry, stąd też ta Górna Odra.

Teraz nazwę będzie trzeba wypromować, wymyślić logotyp i przeprowadzić kampanię- dodaje Adam Wawoczny, będący jednocześnie prezesem Śląskiej Organizacji Turystycznej:

Adam Wawoczny: Jeżeli Odra, to będziemy starali się pokazać te walory wodne nie tylko, jeżeli chodzi o rzekę, ale także o inne akweny wodne, które tak naprawdę mogą nas wyróżniać pośród tego, że my nie mamy gór, nie mamy jury, nie mamy tych Beskidów, ale mamy tutaj Odrę i doskonale możemy rozwijać turystykę wodną. Mamy, chociażby na Odrze taką kultową i sztandarową imprezę, jak Pływadło. To doskonale wpisuje się w tę nazwę. Myślę, że woda, ale także przyroda, czyli ta natura, trasy i ścieżki rowerowe w kontakcie z naturą. Tego nie możemy się powstydzić i naprawdę jesteśmy zielonymi płucami Śląska. Z badań wyszło to, że możemy konkurować na rynku krajowym, ale i międzynarodowym. Mamy Krainę Bugu, mamy Krainę Wielkich Jezior mazurskich, mamy krainy, które też się jakoś przyjęły, one też tajemniczo brzmią, ale też zachęcają. Mamy nadzieję, że ta zachęta nie tylko nazwą, ale tymi produktami, które już teraz były, ale tej nazwy nie miały, po prostu powinna się sprzedawać.

Wygrała Kraina Górnej Odry, ale propozycji nazw dla subregionu było sporo, między innymi Zielony Śląsk, Tukej Śląsk, Śląska Jedynka czy Zachodnia Brama Śląska. Do tematu wrócimy we wtorek (09.12.) w porannej rozmowie w Radio 90. Zapytamy prezydenta Rybnika Piotra, co sądzi o nowej nazwie dla subregionu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj