Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wiata dla rowerzystów w parku w Baranowicach. Jest petycja w tej sprawie

Facebook Twitter

Doczekaliśmy się w końcu wyremontowania pałacu w Żorach Baranowicach. Renowacja XVII zabytku pochłonęła 29 mln złotych i trwała trzy lata. Przydałaby się jeszcze wiata dla rowerzystów w parku w Baranowicach, jeden z mieszkańców napisał w tej sprawie petycję.

Wiata dla rowerzystów w parku w Baranowicach

Wiata dla rowerzystów w parku w Baranowicach

Zapomniano o rowerzystach

– zwraca uwagę Adam Kurpas mieszkaniec Żor, autor petycji do Rady Miasta, by w przypałacowym parku powstała wiata dla rowerzystów.

Adam Kurpas: Żeby wydzielić tam jakieś jedno miejsce, gdzie można by postawić zadaszoną wiatę dla rowerzystów z miejscami na rowery, między innymi dlatego, że gdy park otwarto w październiku, a nawet już wcześniej, to w parku obok tego pałacu w Baranowicach pojawiło się mnóstwo rowerzystów. Rowerzyści nie mają aż tyle miejsca, żeby sobie te rowery gdzieś ustawić. Myślę, że byłoby dobrze, gdyby ci rowerzyści mogli tam sobie usiąść na ławce, chwilę odpocząć, schronić się przed ewentualnym deszczem i tego tam brakuje. Park ma 8 hektarów i podejrzewam, że jakąś małą część – nawet nie przy pałacu może być trochę dalej na obrzeżach, żeby to gdzieś tam nie kolidowało z pałacem – można znaleźć dla rowerzystów, gdzie oni mogliby zwyczajnie sobie odpocząć.

 

Zbiórka podpisów w internecie trwa jeszcze przez tydzień. Znajdziecie ją TUTAJ.

Wiata dla rowerzystów w parku w Baranowicach. Jest petycja, co na to władze Żor?

Jesteśmy otwarci na propozycje, choć warto pamiętać, że park objęty jest opieką konserwatora zabytków

– mówi Adrian Lubszczyk Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu.

Adrian Lubszczyk: Pałac Baranowice już teraz jest dostępny dla rowerzystów. Pierwszy sezon wiosenno-letni, czyli szczyt rowerowy jest dopiero przed nami, więc przetestujemy tak naprawdę dopiero rozwiązania, które mamy. A mamy już duży parking, mamy miejsca dla rowerów, mamy ścieżki rowerowe na terenie parku, więc to wszystko jest. Ten park podlega ścisłej ochronie konserwatora zabytków i wszelkie interwencje dalsze w park oczywiście wymagają ustaleń z wojewódzkim konserwatorem zabytków. My nie mówimy nie. Pytanie jest jak najbardziej zasadne i to, czy dalsza infrastruktura będzie potrzebna i w którym miejscu ewentualnie, to jest temat do głębszego rozważenia.

Naczelnik Lubszczyk dodaje, że to jedyny zabytkowy park w Żorach. Wiemy, że urzędnicy zapowiedzieli stworzenie wokół parku w Baranowicach terenu rekreacyjno-sportowego z polem golfowym.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj