Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: Biała Dama i Czarna Dama. Pałac w Baranowicach [PODCAST]

Facebook Twitter

Biała Dama, dobry duch i Czarna Dama- duch podły i straszny. Pałac w Baranowicach to kolejne miejsce odwiedzone w programie Opowieści o regionie. Pałac pochodzi z XVII wieku- przypomina Joanna Fudali, kierująca odnowionym pałacem i cytuje baranowickie legendy.

Opowieści o regionie. Pałac w Baranowicach

Pałac stoi przy ul. Zamkowej, wśród drzew dawnego parku oraz w sąsiedztwie sporego kompleksu leśnego.

Pierwszy obiekt rezydencjonalny zbudowano w tym miejscu już w XVII stuleciu i miał wygląd barokowy. Znaczącej przebudowy (w stylu klasycystycznym) dokonano pod koniec pierwszej połowy XIX wieku, kiedy jego właścicielem został wpływowy landrat (starosta) rybnicki – Emil baron Durant de Senegas, pan na Baranowicach i Osinach. W dwudziestoleciu międzywojennym pałac należał do dużych spółek przemysłowych – najpierw do „Spadkobierców Gieschego”, a później do jednej ze spółek amerykańskich. Tuż po wojnie zagospodarowała go Huta „Kościuszko”, a wreszcie w rezydencji utworzono szkołę, która funkcjonowała do lat 90. ubiegłego stulecia.

– czytamy na stronie slaskie.travel. Miejsce z mikrofonem Radia 90 odwiedziła Małgorzata Kmieciak:

Opowieści o regionie: Biała Dama i Czarna Dama. Pałac w Baranowicach [PODCAST]

Dziś pałac w Baranowicach jest po remoncie, szykując się do październikowego otwarcia. Będzie tam centrum kultury, będzie restauracja.

Pałac pochodzi z XVII wieku

– przypomina w programie Opowieści o regionie Joanna Fudali, kierująca centrum, jakie działać będzie w pałacu w Baranowicach.

Opowieści o regionie: Biała Dama i Czarna Dama. Pałac w Baranowicach [PODCAST]

Widok z okna pałacu na drogę przez park

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj