Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Wisła się otwiera

Facebook Twitter

Wisła na weekend – to już możliwe. Choć jeszcze w ograniczonym zakresie, znaczna część bazy turystycznej już jest dostępna.

fot. UM Wisła (materiały prasowe)

Od poniedziałku (4.05.) swoją działalność mogły już wznowić hotele. Znaczna część wiślańskich obiektów noclegowych już działa, przy zachowaniu wszystkich wymaganych środków bezpieczeństwa. Okazuje się, że zainteresowanie bazą noclegową w Wiśle jest całkiem spore a gestorzy chcą umilić czas odwiedzającym obiekt. Jeden z nich np. proponuje koncert fortepianowy… przed balkonami. Otwierają się także mniejsze obiekty. Oprócz restauracji czynne są także lodziarnie oraz cukiernie i prowadzą sprzedaż na wynos. Można także wybrać się w góry, schroniska prowadza sprzedaż jedzenia na wynos.

fot. UM Wisła (materiały prasowe)

Wybór noclegów w Wiśle, szczególnie na weekendy jest spory, okazuje się, że turyści szukają noclegów zarówno w hotelach, ale także w mniejszych obiektach. Dużym zainteresowaniem cieszą się agroturystyki, których w Wiśle działa sporo. Także gastronomia i usługi powoli wracają do krajobrazu wiślańskiej turystyki, choć ciągle jeszcze w ograniczonych warunkach.

Cukiernie i lodziarnie są już czynne i prowadzą sprzedaż na wynos. Jest ich całkiem sporo na deptaku, również innych punktów gastronomicznych. Obiekty noclegowe w większości już otwierają się na gości z dostosowaniem do obecnych wymogów i zaleceń. Można na przykład szukać klimatycznych agroturystyk w jednej z siedmiu wiślańskich dolin, miejsc na uboczu, domków czy apartamentów. Tych obiektów jest w Wiśle około 500, więc wybór bardzo szeroki

– mówi Tadeusz Papierzyński z Referatu Promocji wiślańskiego magistratu.

Jak tłumaczy, na rynku i deptaku pojawiły się z powrotem pierwsze stoiska z pamiątkami, świeżymi serkami owczymi czy rękodziełem. Otwierają się już pierwsze muzea i galerie, czynne jest Muzeum Magicznego Realizmu, w przyszłym tygodniu rusza Muzeum Beskidzkie. Także miejskie toalety są już czynne, zamknięte pozostają z kolei place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu. Coraz więcej turystów wraca także na szlaki turystyczne i chętnie korzysta z wiosennej pogody i natury, która budzi się do życia. W centrum miasta na turystów czekają też wypożyczalnie rowerów, także elektrycznych.

Na turystę, który przyjeżdża do Wisły czeka też nowoczesna witryna interaktywna, która znajduje się przy Informacji Turystycznej na wiślańskim Placu Hoffa. Witryna, dezynfekowana na bieżąco przez pracowników informacji, jest interaktywnym przewodnikiem po Wiśle i tutejszych szlakach turystycznych

– mówi Katarzyna Swęda z Informacji Turystycznej w Wiśle.

Jak tłumaczy, wiślańskie schroniska turystyczne otwierają się już na turystów – prowadzona jest sprzedaż dań na wynos, które spożywać można m.in. na pobliskich łąkach i polanach. Tak działają m. in. schroniska na Soszowie i na Przysłopiu pod Baranią Górą. Turyści mogą też podziwiać pięknie kwitnący ogród przy nowym Centrum Edukacji Ekologicznej na Jonidle.

W oczekiwaniu na kulturę

fot. UM Wisła (materiały prasowe)

Co prawda na większe imprezy w Wiśle przyjdzie nam jeszcze poczekać, jednak już niedługo w przestrzeni miasta pojawią się ciekawe, kameralne propozycje kulturalne. Już w weekend majowy na ulicach Wisły pojawił się Wóz pełen muzyki, na którym regionalne utwory prezentowała Kapela Wisła.

Inicjatywa spotkała się z tak ciepłym przyjęciem, że planujemy jej kontynuację. Chcemy, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa zaproponować kameralne koncerty czy niewielkie wydarzenia kulturalne. Informacja o planowanych wydarzeniach już niedługo pojawi się w mediach społecznoścowych. Póki co działamy w sieci z różnymi, mam nadzieję, ciekawymi inicjatywami

– mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor WCK.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj