Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Na osiedlu Piastów usuwają azbest bez żadnych zabezpieczeń

Facebook Twitter

"Usuwanie płyt azbestowych odbywa się tutaj bez zasad BHP!" - alarmują nas słuchacze, mieszkańcy osiedla Piastów w Wodzisławiu. Prace trwają właśnie na bloku numer 18.

Rozmawiała Monika Sokołowska:

Płyty podczas zrywania powinny być polewane zimną wodą, żeby nie pylił się z nich azbest, który jest szkodliwy dla naszych płuc, jak również powinny być założone na rusztowania kurtyny, które zabezpieczają wszystkie ludzi mieszkających na około i też powinny być dane znaki ostrzegające, że w danym momencie odbywa się usuwanie danych, toksycznych części budowlanych, czy elementów. Ludzie mają pootwierane okna, na około są małe dzieci wiemy, że pyłki z azbestu są bardzo niebezpieczne na azbestoze i raka, który może w przyszłości spowodować. Łamanie płyt jest najbardziej niebezpieczną metodą usuwania tych elementów, natomiast pracownicy sobie po prostu walą młotkami, usuwają po najmniejszej linii oporu, nie są zalewane wodą, nie są pakowane też w jakiekolwiek kontenery, tylko są wywożone furgonetką przez całe miasto.

-powiedział nam jeden z zaniepokojonych mieszkańców. Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej ROW, Jan Grabowiecki odmówił spotkania w tej sprawie. Stwierdził, że „nie widzi problemu”, a wątpliwości zgłaszane przez mieszkańców „to szukanie dziury w całym”.

Jeśli mieszkańcy mają zastrzeżenia co do jakości wykonywanych prac, powinni zgłosić się bezpośrednio do niego, wtedy on podejmie interwencję. Kłopot w tym, że mieszkańcy już próbowali zainteresować odpowiednie służby tym tematem, na razie bezskutecznie:

Podobno, jak byliśmy w nadzorze budowlanym to Pan inspektor powiedział, że Pan prezes miał informacje pod tym względem, natomiast nic się nie zmieniło, ja byłem w piątek, rozmawiałem z inspektorem, który powiedział, że zareaguje, natomiast dzisiaj odbywa się wielkie zrywanie płyt, szybka akcja i dalej jest w ten sam sposób jak było robione bez żadnych zabezpieczeń.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wodzisławiu zwrócił się do spółdzielni ROW o przeprowadzenie tzw. kontroli inwestorskiej, a mieszkańcom doradził napisanie skargi na roboty i skierowanie jej do spółdzielni jako inwestora.

A ogólne zasady, jakie powinny być stosowane w czasie usuwania wyrobów zawierających azbest określono m.in. w „Programie usuwania azbestu z terenu województwa śląskiego do roku 2032” przyjętym przez zarząd województwa śląskiego. Tu też czytamy o konieczności nawilżania takich wyrobów wodą przed ich usunięciem i że demontowane muszą być całe elementy bez uszkodzeń.

Wideo i zdjęcia nadesłane przez słuchacza Radia 90:

Formularz Daj znać czeka na Wasze informacje! Dzieje się coś ważnego? Nie zwlekaj – napisz do nas.

Wyślij zdjęcie, czy film lub po prostu opisz co się stało. Zostań naszym pierwszym źródłem informacji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 grudnia 2019