Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wojewoda w Radiu 90: Obowiązkiem dyrektora szkoły jest zapewnienie opieki

Facebook Twitter

'Obowiązkiem dyrektora jest zapewnienie opieki w szkołach czy przedszkolach' - mówił w porannej rozmowie w Radiu 90 Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek. Strajk nauczycieli wisi w powietrzu, ma się rozpocząć w poniedziałek 8 kwietnia.

Posłuchaj rozmowy z porannym gościem Radia90:

Radio90: Czy może być tak, że w poniedziałek, będą zamknięte przedszkola i szkoły?

Trudno mi jest jednoznacznie odpowiedzieć. Obowiązkiem dyrektora placówki oświatowej, jest zapewnienie edukacji i zapewnienie opieki i to jest wymóg ustawowy i mam nadzieję, że tutaj dyrekcję szkół staną również na wysokości zadania.

Radio90: Dzisiaj już informują rodziców, że być może, będą po prostu zamknięte placówki.

Tylko, że mają ten obowiązek prawny. Wiedzą doskonale od wielu miesięcy, co najmniej dwóch, kiedy ten termin strajku, był przygotowany i planowany tak, aby zabezpieczyć inną kadrą, ewentualnie opiekę nad dziećmi.

Wizja zamkniętych szkół to jeden problem, drugi to możliwość nieodbycia się zaplanowanych na przyszły tydzień egzaminów gimnazjalnych:

Co innego jak się nie odbędą zajęcia jeden, czy dwa dni, a co innego jak być może, brak podczas nadzoru nad egzaminami, może spowodować brak przyszłości, czy nawet rok zawieszenia dla tego młodego człowieka. Myślę, że tutaj zdrowy rozsądek i roztropność nauczycieli, będzie, ale z drugiej strony jest też wydane rozporządzenie, wszystkie strony są przygotowane na taką ewentualność. Gdyby jednak w niektórych placówkach, był problem z przeprowadzeniem tych egzaminów. Jestem dobrej myśli, że jednak na emocjach dzieci i rodziców nikt tutaj nie zagra.

Nauczyciele walczą o 1000 złotych podwyżki. Czy te pieniądze zdaniem Wojewody Ślaskiego im się należą? Cała rozmowa poniżej:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj