Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Będą oszczędności w szkołach. Żory ociepliły kolejne placówki

Facebook Twitter

Dwie kolejne szkoły w Żorach zaoszczędzą na rachunkach. Zakończył się właśnie projekt mający na celu poprawę efektywności energetycznej budynków technikum numer 1 i szkoły podstawowej numer 4 w Żorach.

oszczędności w szkołach

Spore oszczędności w szkołach

Jego głównym celem było ograniczenie emisji CO2 i zwiększenie udziału energii wytwarzanej przez odnawialne źródła energii. W obu placówkach przeprowadzono modernizację energetyczną budynków. Realizację projekt podsumowano podczas konferencji w sp numer 4. Co zmieniło się w tej placówce? Mówi dyrektor szkoły Anna Gawełczyk-Kretek.

Anna Gawełczyk-Kretek: Kiedy dowiedzieliśmy się, że będziemy brać udział w tym projekcie, najważniejszą dla nas informacją było to, że przeprowadzą w końcu termomodernizację naszej szkoły, ponieważ już jesteśmy jedną z ostatnich szkół w Żorach. Oprócz tej takiej zmiany wizualnej szkoły udało nam się właśnie wymienić całą instalację elektryczną. Dzięki panelom fotowoltaicznym i wymianie lamp oświetleniowych w każdej sali, w każdym miejscu w szkole. Na pewno to sprawi, że nasze rachunki za prąd będą o wiele niższe.

Modernizacja energetyczna dwóch wspomnianych szkół, kończy realizowany systematycznie od kilkunastu lat w mieście program termomodernizacji

– mówi z dumą prezydent Żor, Waldemar Socha.

Waldemar Socha: To już jest praktycznie zakończenie procesu termomodernizacji naszych szkół. W ramach innych projektów wcześniej żeśmy modernizowali te szkoły, gdzie efekty były większe, bo musieliśmy zaczynać od tych szkół, gdzie działania podejmowane dawały najlepsze efekty ekologiczne. Zostały nam dwie szkoły i udało się otrzymać środki na zakończenie tego procesu termomodernizacji naszych placówek oświatowych. Liczby nam pokazują, że te działania, które żeśmy w ostatnich latach czynili w zakresie termomodernizacji szkół, dają duże efekty. Te oszczędności czasami sięgają 50% energii. Jestem przekonany o tym, że to były dobre decyzje, racjonalne. Po prostu dają efekty.

Waldemar Socha prezydent Żor

Do termomodernizacji zostały w mieście jeszcze dwie placówki edukacyjne, to budynki przedszkoli numer 5 i 19. Tam prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj