Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wójt Jejkowic: Od 1 stycznia mieszkańcy zapłacą 35 złotych za wywóz odpadów

Facebook Twitter

Od 1 stycznia mieszkańcy Jejkowic zapłacą 35 złotych za wywóz odpadów. To wzrost o 9 złotych. Podwyżki dotykają większość miejscowości, bo system się nie bilansuje. Tylko w tym roku gmina Jejkowice, aby utrzymać stawkę 26 złotych, musiała dopłacić do wywozu odpadów 400 tysięcy złotych z własnego budżetu.

Wójt wskazuje na najważniejszy czynnik mający wpływ na wysokość opłat za wywóz śmieci. To brak konkurencji na rynku:

Marek Bąk: Tutaj największy problem to jest brak konkurencyjności, w gminie Jejkowice startuje zwykle 1 firma i przedstawia jedną ofertę. My zgodnie z prawem zamówień publicznych jesteśmy zmuszeni podpisać umowę z tą firmą, więc tutaj nie wiem co trzeba zrobić, by zwiększyć tą konkurencyjność. My informujmy praktycznie wszystkie firmy zajmujące się wywozem odpadów, że taki przetarg jest ogłoszony, zachęcamy aby startowali ale tutaj startuje tylko jedna firma, w większości ościennych gmin zwykle jest tylko jednak oferta, to daje do myślenia.

Jejkowice są na szczycie rankingu ilości wytwarzanych śmieci na jednego mieszkańca, to 560 kilogramów odpadów na osobę, w sąsiednim Rybniku to 504 kilogramy.

Wynika to z dużej świadomości ekologicznej mieszkańców:

-mówi wójt.

Radio 90: Z czego pana zdaniem wynika to, że jesteście liderem tego niechlubnego rankingu?

Marek Bąk: Może to świadczy o wysokiej świadomości ekologicznej mieszkańców, że te śmieci nie lądują nigdzie indziej tylko w workach do segregacji czy w koszach na odpady zmieszane. Myślę, że ta świadomość ekologiczna mieszkańców jest. Mamy bardzo dużo wymienionych pieców, wiec to przekłada się na to, że ilość tych opadów segregowanych rośne.

Dodajmy, że większość samorządów od nowego roku podnosi opłaty za wywóz odpadów, wyjątkiem są Marklowice, gdzie udało się utrzymać dotychczasową stawkę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023