Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wójt pisze do parlamentarzystów. Pawłowice przeciwne drastycznym podwyżkom cen ciepła

Facebook Twitter

Pawłowice protestują w sprawie drastycznych podwyżek cen za ciepło. W imieniu mieszkańców list o marszałków sejmu i senatu napisał wójt gminy.

Urząd Gminy w Pawłowicach fot. pawlowice.pl

Drastyczne podwyżki cen ciepła dotknęły także mieszkańcy gminy Pawłowice, którzy są obsługiwani przez PGNiG Termika Jastrzębie-Zdrój. Wg przepisów, maksymalna cena dostawy ciepła może być powiększona o 40% w stosunku do cen po 30 września 2022 r. Tymczasem przedsiębiorstwa energetyczne zatwierdziły nowe taryfy ciepła jeszcze przed tą datą. Dla mieszkańców gminy Pawłowice największa podwyżka nastąpiła od 1 sierpnia. Cena wzrosła o ponad 185% do 73,17 zł/GJ netto! Kolejna podwyżka na 78,28 zł nastąpiła w grudniu 2022 r. Nie przekracza wskazanych 40%, ale nie uwzględnia również ubiegłorocznej podwyżki, a dodatkowo otwiera możliwość kolejnych podwyżek, aby osiągnąć wskazany przez ustawodawcę pułap 40%. Ponadto, podniesienie od 1 stycznia 2023 r. stawki podatku VAT z 5% na 23% powoduje wzrost ceny energii o dodatkowe 18%.

Franciszek Dziendziel wójt Pawłowic

Wójt gminy Pawłowice Franciszek Dziendziel w piśmie do marszałków podkreślił, że przyjmowanie daty 30 września 2022 r. jako daty, od której możliwe jest podnoszenie cen energii o maksymalnie 40%, z góry pozbawia mieszkańców gminy możliwości skorzystania z przepisu. Wnioskował o zmianę daty przyjętej do obliczenia ceny i przyjęcie przepisów uwzględniających daty obowiązujące przy zatwierdzaniu taryf.

W imieniu odbiorców ciepła zwrócił się z prośbą o zmianę przepisów, aby obywatele w naszym kraju byli traktowani równo (w kontekście np. dopłat węglowych) i aby nie dopuszczać do rażącego wzrostu cen, którego koszty ponoszą odbiorcy ciepła systemowego – mieszkańcy gminy Pawłowice.

Kopia pisma została również wysłana do wiadomości do Premiera RP, Ministra Aktywów Państwowych oraz Ministra Klimatu i Środowiska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2023