Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

WSA unieważnił uchwałę radnych Istebnej o LGBT

Facebook Twitter

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach po rozpoznaniu skargi Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara unieważnił uchwałę gminy Istebna o przeciwdziałaniu ideologii LGBT.

fot. istebna.eu

W uchwale znalazły się m.in. zapisy:

Zrobimy wszystko, aby do szkół nie mieli wstępu gorszyciele zainteresowani wczesną seksualizacją polskich dzieci i młodzieży w myśl tzw. standardów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Przypomnijmy, w ubiegłym roku radni Istebnej przyjęli kontrowersyjną uchwałę – deklarację w sprawie powstrzymania ideologii „LGBT” przez wspólnotę samorządową. We wtorek (14.07.) odbyła się rozprawa przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach. Jak poinformowała na tweeterze Anna Błaszczak-Banasiak, Dyrektorka Zespołu ds. Równego Traktowania w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich

Sąd nie ma wątpliwości, że uchwała dyskryminuje osoby LGBT.

Według sądu w Gliwicach Rada Gminy Istebna podejmując taką uchwałę, wykroczyła poza ustawowe granice swojego działania i podjęła ją z naruszeniem prawa. Zdaniem sądu uchwała narusza art. 32 Konstytucji RP mówiący o tym, że wszyscy według prawa są równi.

„Ideologia LGBT” odnosi się tak naprawdę do „ludzi z grona LGBT” i ma dla nich skutek dyskryminujący, polegający na wyłączaniu ich ze wspólnoty ze względu na ich preferencje seksualne i tożsamość płciową

– argumentował sąd. Wyrok jest nieprawomocny. Władzom samorządowym Istebnej przysługuje od niego skarga kasacyjna.

Tekst uchwały, którą odrzucił sąd:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2023