Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wsparcie śląskiego samorządu dla Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Od lat to miejsce przyciąga rzesze turystów, ale potrzebuje troski i opieki. Przypałacowy Park Krajobrazowy w Rudach Raciborskicg w tym roku zostanie zinwentaryzowany. Przez najbliższe miesiące eksperci będą badać stan drzewostanu i obiektów parkowych.

Ogrodnicy przez wiele lat pracujący nad rozwojem parku eksperymentowali, wprowadzając liczne nowe i egzotyczne gatunki roślin. W połowie XIX w. teren przypałacowy ostatecznie przybrał formę parku w stylu angielskim. Niestety w roku 1945 zespół klasztorno-pałacowy został spalony i zdewastowany przez Armię Czerwoną, a park pozbawiony odpowiedniej opieki ogrodniczej ulegał stopniowej degradacji.

Od kilkunastu lat dawny klimat powraca, ale jak zaznacza ks. Jan Rosiek, dyrektor Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach potrzebne są duże środki i koncepcja, aby odtworzyć dzieło sprzed lat.

Ks. Jan Rosiek: Po tych dwudziestu paru latach, kiedy przygotowaliśmy całą infrastrukturę ścieżek, oświetlenia, ławek, koszy – takiej podstawowej infrastruktury parkowej, wymaga on renowacji. Tym bardziej że obecnie krzyżują się nam tutaj ścieżki turystyczne, piesze, rowerowe, kajakowe i właściwie wszelkiej aktywności turystycznej. Musimy to uporządkować, żeby było bezpiecznie, żeby było przyjemnie i żebyśmy nie męczyli się też obecnością innych. Te zadania są przed nami, żebyśmy przygotowali program odnowienia biologicznego tego zasobu parkowego i całej infrastruktury. Żeby odwiedziny tutaj turystów był jak najbardziej przyjemne.

To pierwszy, wstępny etap prac, przeznaczamy na ten cel 100 tysięcy złotych

– mówi Radiu 90 wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża. Drugie 100 tysięcy na ten cel wyłoży Diecezja Gliwicka.

Wojciech Kałuża: Kwestia dla nas jest bardzo ważna, żeby to piękne miejsce stało się na mapie województwa śląskiego jeszcze bardziej dostrzegalne. Aby połączyć tutaj funkcje edukacyjne, aby można do tych funkcji edukacyjnych dodać funkcje rekreacyjne, rodzinne z dziećmi. Aby to się wszystko stało i aby można było sięgnąć po środki zewnętrze, bo to też nam przyświeca, musimy zrobić inwentaryzację i dokumentację, to jest nasz pierwszy krok. Podpisujemy wspólnie właśnie taką umowę i na to przeznaczamy środki na dokumentację projektową, inwentaryzację tego pięknego parku.

Przypałacowy Park Krajobrazowy w Rudach przede wszystkim będzie adaptowany dla celów edukacyjnych

– zapowiada Hanna Pompa – Obońska dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Hanna Pompa – Obońska: Działania chcielibyśmy skomasować związane z działalnością edukacyjną i powiększeniem dostępności dla osób, które mają trudność w poruszaniu się, w odbiorze wzrokowym, czy też słuchowym tego obiektu. Wynika to z tego, że praktycznie wymaga on działań związanych z inwentaryzacją zieleni celem zapewnienia bezpieczeństwa, jak również działań związanych z waloryzacją istniejących tutaj małych form architektonicznych. Chcemy również zwiększyć dostępność tego terenu, poprzez budowę odpowiednich ścieżek edukacyjnych.

Koncepcja zagospodarowania i inwentaryzacja zieleni ma być gotowa do końca roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj