Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybierasz się za granicę? Sprawdź czy masz ważny paszport!

Facebook Twitter

Wakacje coraz bliżej i jeżeli planujemy wyprawy do krajów spoza Unii Europejskiej, musimy mieć ważny paszport. Przypomina sobie o tym coraz więcej osób, dlatego coraz bardziej wydłużają się kolejki w biurach czy punktach paszportowych na Śląsku.

Rozmawialiśmy z  rzecznikiem wojewody Śląskiego Aliną Kucharzewską:

Alina Kucharzewska: Jak co roku na wiosnę w marcu, kwietniu obserwujemy zwiększone zainteresowanie wyrobieniem paszportów przez mieszkańców. Wiąże się to przede wszystkim z tym, iż jest coraz bliżej do okresu wakacyjnego i mieszkańcy, chcąc zarezerwować zagraniczne wczasy, otwierają szuflady, wyciągają paszport i okazuje się, że paszport jest nieważny. Udają się do biura paszportowego bądź do najbliższego oddziału na terenie całego województwa stąd też rzeczywiście taka większa ilość mieszkańców w tych oddziałach jest bardzo widoczna.

Po paszport zgłasza się także coraz więcej osób w Rybniku. Mówi Aleksandra Jarczyk z punktu paszportowego, który mieści się w rybnickim starostwie powiatowym:

Aleksandra Jarczyk: Paszporty od zawsze od grudnia do lata są praktycznie zawsze oblegane. W godzinach popołudniowych każde biuro ma na pewno przeciążenie. Przed długimi weekendami zjeżdżają obywatele Polski mieszkający w Niemczech, Anglii i wtedy jest na pewno dużo więcej osób. W Starostwie Powiatowym w Rybniku w tej chwili są wydłużone godziny popołudniowe, więc u nas się to na pewno rozkłada na te cztery dni. W innych jednostkach, jeżeli jest jeden dzień popołudniowy, to na pewno większość ludzi przychodzi popołudniami. Tak mniej więcej 200-300 osób w dniu u nas jest.

Aleksandra Jarczyk przypomina, że o wydanie paszportu możemy zgłosić się do każdego biura czy punktu w kraju, nie musi to być w miejscu naszego zamieszkania czy zameldowania. Co powinniśmy ze sobą mieć?

Aleksandra Jarczyk: Dla dorosłej osoby dowód, zdjęcie i pokwitowanie opłaty albo karta do bankomatu, żeby wpłacić. Dla dziecka oboje rodzice, dziecko powyżej piątego roku życia i PESEL dziecka.

Radio 90: Ile się czeka?

Aleksandra Jarczyk: Standardowo około trzech tygodni. Według ustawy musi być do miesiąca.

Ilość wydanych paszportów z roku na rok rośnie. W 2021 na Śląsku było to ponad 137 tysięcy dokumentów, w zeszłym roku już 257 tysięcy, a tylko w okresie od stycznia do marca tego roku złożono blisko 50 tysięcy wniosków o wydanie paszportu. Dodajmy, że 18 marca w sobotę zaplanowano tak zwaną „sobotę paszportową”. Tego dnia w godzinach od 9:00 do 14:00 czynne będą: oddział paszportowy w Katowicach oraz terenowe delegatury paszportowe w Bielsku-Białej i Częstochowie. Będzie tam można złożyć wniosek bądź odebrać paszport, ale uwaga, jedynie po wcześniejszym umówieniu wizyty poprzez internetowy system rezerwacji.

Więcej: http://rezerwacja.slask.eu

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj