Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybory samorządowe 2024. Komitety powoli odkrywają karty. „Lepszy Rybnik” zaprezentował swojego lidera

Facebook Twitter

Za niespełna dwa miesiące wybory samorządowe. Głosować będziemy 7 kwietnia, druga tura wyborów zaplanowana jest na 21 kwietnia. Komitety powoli odkrywają karty. Znamy coraz więcej nazwisk.

wybory samorządowe
Tomasz Pruszczyński z Komitetu Lepszy Rybnik kandyduje na prezydenta miasta

Wybory samorządowe – coraz więcej nazwisk. Przed nami kampania wyborcza

Praktycznie wszyscy dotychczas urzędujący prezydenci i burmistrzowie zapowiedzieli swój start w wyborach. W Rybniku to Piotr Kuczera, w Żorach Waldemar Socha, w Jastrzębiu-Zdroju Anna Hetman, w Wodzisławiu Śląskim Mieczysław Kieca, w Cieszynie Gabriela Staszkiewicz, a w Raciborzu Dariusz Polowy.

W największym mieście w regionie – Rybniku obok urzędującego prezydenta Piotra Kuczery, swój start zapowiedział dzisiaj (14.02.) rybnicki przedsiębiorca Tomasz Pruszczyński z Komitetu Lepszy Rybnik.

Tomasz Pruszczyński: Wyzwanie bardzo poważne w moim życiu, najważniejsze do tej pory. Lepszy Rybnik to projekt, który jest robiony po to, żeby się spełnił, żeby wygrał. Jesteśmy jako mieszkańcy bardzo mocno zniesmaczeni polityką miasta, z tym, co się dzieje z Rybnikiem. To jest nasze kochane miasto. Jestem rybniczaniem od urodzenia, mieszkam tutaj i kocham to miasto i razem z naszym zespołem chcemy wziąć i zrobić z tego Rybnika naprawdę lepszy Rybnik.

Lepszy Rybnik to są ludzie, którzy są z różnych dziedzin. To nie są tylko przedsiębiorcy, sportowcy, ale tak samo ludzie z kultury, oświaty. Dzisiaj idziemy do wyboru po to, żeby wygrać wybory i żeby mieć prezydenta i większość w radzie miasta. Czy to jest realne? Wygrać prezydenturę jest bardzo realne. Czy jest realne mieć trzynastu radnych w radzie miasta? Będziemy o to walczyć, ale jest to naprawdę bardzo trudne. Z jednej strony będziemy pokazywali nasze pomysły. Z drugiej strony będziemy obecnej władzy, wytykali ich błędy, ponieważ nie jesteśmy zadowoleni z tych, którzy dzisiaj rządzą. Chcemy ich zmienić na lepszych.

Lepszy Rybnik zaprezentował kandydatów na radnych i na prezydenta Rybnika

Ugrupowanie Pruszyczyńskiego chciałoby między innymi wprowadzić bezbiletową komunikację w Rybniku, sprowadzić inwestorów i stworzyć nowe miejsca pracy, reaktywować rybnicki kampus, powrócić do wielkich koncertów i naprawić to, co wymaga naprawy w mieście.

PIS w Rybniku cały czas szuka kandydata. Na karuzeli nazwisk między innymi Andrzej Sączek i Mirela Szutka wiadomo, że w wyborach nie będzie startował Łukasz Dwornik, który w 2018 roku startował w wyborach prezydenckich. Jak udało dowiedzieć się Radiu 90, chce on kandydować do Sejmiku Wojewódzkiego.
W Raciborzu o reelekcję będzie ubiegał się Dariusz Polowy. Wiadomo, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, PSL i Nowa Lewica wystawią jednego kandydata – zdradziła posłanka Gabriela

Gabriela Lenartowicz:  Stworzyliśmy wspólny Komitet Wyborców. To będzie komitet zarówno w wyborach do Rady Miasta, jak i w wyborach do Rady Powiatu, być może też w innych gminach. Na razie się ograniczamy do miasta i do powiatu. Postanowiliśmy po pierwsze uzgodnić wspólne listy pod tym szyldem i będziemy wspólnie popierać kandydatury do Zarządu Powiatu, bo tu mamy zarząd i pośrednie wybory, ale także wspólnego kandydata na prezydenta miasta.

Gabriela Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

W Raciborzu póki co oficjalnie nie pada żadne nazwisko, mówi się o starcie Michała Fity byłego wiceprezydenta miasta.

Wiemy, że o fotel burmistrza Czerwionki Leszczyn obok urzędującego Wiesława Janiszewskiego będzie się ubiegać, Alina Kucharzewska była rzecznik prasowa Wojewody Śląskiego. Startować ma z niezależnego komitetu, a urzędującym zarzuca brak rozwoju Czerwionki Leszczyn, brak żłobka i mieszkań komunalnych.
W wyborach prawdopodobnie wystartuje również Izabela Rajca z PIS.

W Wodzisławiu Śląskim obok prezydenta Mieczysława Kiecy, na razie tylko Alan Szatyło, przedstawiciel stowarzyszenia Wodzisławia 2.0 potwierdził kandydowanie. Nieoficjalnie mówi się między innymi o Dezyderiuszu Szwagrzaku, Dariuszu Szymczaku i Marcinie Piwońskim.

W Jastrzębiu-Zdroju pewny jest start prezydent Anny Hetman, być może wystartuje Michał Urgoł, radny miejski i sołtys Bzia, który już na bilbordach w mieście składał jastrzębianom życzenie świąteczne.

Wiemy, że kandydować nie będą: Barbara Magiera burmistrz Radlina, Czesław Krzystała burmistrz Pszowa oraz Tadeusz Chrószcz wójt Marklowic. W Radlinie i Pszowie startować będą dotychczasowi zastępcy Zbigniew Podleśny oraz Paweł Kowol.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj