Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybory samorządowe 2024: Siedem przestępstw i 205 wykroczeń w związku z łamaniem ciszy wyborczej

Facebook Twitter

Wybory samorządowe 2024: Są pierwsze przypadki łamania ciszy wyborczej - podaje policja. PKW informuje natomiast, że tylko jeden lokal wyborczy w stolicy - został otwarty z niewielkim opóźnieniem. Nie ma mowy - póki co - o przedłużaniu ciszy wyborczej.

Wybory samorządowe 2024
Zdjęcie poglądowe

Według Komendy Głównej Policji, do godziny 6 rano w niedzielę odnotowano siedem przestępstw związanych z naruszeniem ciszy wyborczej. Wśród nich znalazły się takie czyny jak agitacja wyborcza, kradzież, trzy przypadki zniszczenia mienia, propagowanie systemu totalitarnego oraz przestępstwo związane z utrudnianiem monitorowania procedur wyborczych.

Jedno z przestępstw dotyczy propagowania systemu totalitarnego poprzez umieszczenie swastyk na banerach wyborczych na terenie Oświęcimia.

Oprócz siedmiu przestępstw, odnotowano także aż 205 wykroczeń. Spośród nich 87 jest związanych z Kodeksem wykroczeń, a 118 z Kodeksem wyborczym.

Policja poinformowała również o dwóch osobach zatrzymanych – jedno zatrzymanie miało miejsce w Krakowie, drugie w Lublinie.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała także o dwóch przypadkach – poza naszym regionem, kiedy członkowie komisji wyborczych stawili się w pracy pijani. To przypadek z Białegostoku, gdzie przewodniczący obwodowej komisji wyborczej miał był pod wpływem alkoholu, oraz przypadek z Płocka, gdzie członkini komisji miała rekordowe 3,45 promila.

W trosce o bezpieczeństwo obywateli w wyborczą niedzielę, na terenie całego kraju pełni służbę prawie 24 tysiące policjantów.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2024