Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wyniki badań są opublikowane, choć nikt ich nie rozumie

Facebook Twitter

Choć minęły już 4 miesiące od pożaru składowiska opon w Żorach, to ciągle nie wiemy, czy był on niebezpieczny dla środowiska. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach mimo, że przeprowadził kompleksowe badania gleby, wody i powietrza nie dołączył interpretacji wyników.

Zabiegał oto pisemnie Urząd Miasta w Żorach, ale bezskutecznie. Interpretacji wyników badań, jak nie było tak nie ma:

To co tam zostało publikowane jest czytelne, być może dla wąskiego grona specjalistów, ale nie dal przeciętnego mieszkańca.

Radio90: Po co publikować pewne dane, skoro my ich nie rozumiemy.

Ponieważ nadal nie mamy interpretacji wyników w związku z czym mimo wszystko opublikujemy na stronie internetowej te wyniki badań, które mamy. No bo my nie mamy nic do ukrycia. Nie my jesteśmy sprawcą tego co się działo.

Radio90: Z czego wynika takie tempo pracy, a nie inne?

Zastanawiam się nad tym, ale nie umiem udzielić odpowiedzi.

My także próbowaliśmy się dowiedzieć kiedy poznamy interpretację wyników. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach nie odpowiedział póki co na pytanie. Zakończyło się postępowanie w sprawie cofnięcia zezwolenia na zbieranie odpadów jednej z firm gdzie doszło do pożaru opon.

Wszyscy płacimy za nowe przepisy dotyczące składowania odpadów – dodaje Bronisław Jacek Pruchnicki, pełnomocnik Prezydenta Żor do spraw infrastruktury:

Te nowe przepisy są zmienione i one ułatwiają zarówno wojewódzki inspektoratom, jak i gminom. Natomiast w pewnym sensie spowodowały, że co niektórzy próbują uciekać z tymi odpadami, robiąc coś nielegalnego. Natomiast poszukiwanie rzeczywistych sprawców, udowodnienie to jest problem bardzo szeroki i praca żmudna zarówno policji, gminy, jak i prokuratury.

Sprawę bada cały czas Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

O pożarze opon w Żorach z 2018 roku pisaliśmy: TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj