Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wyrzucił śmieci z samochodu i pojechał dalej

Facebook Twitter

O tej bulwersującej sprawie napisała do Radia 90 Dominika. Wszystko działo się w poniedziałkowy (15.07.) poranek na ulicy Rudzkiej w Rybniku w rejonie zbiornika Gzel.

Według relacji naszej słuchaczki niebieski dostawczak zatrzymał się, po czym jeden z mężczyzn wysiadł z auta, wyciągnął z samochodu sporą ilość folii i zostawił za barierkami tuż przy brzegu zbiornika. Później, jak gdyby nigdy nic, wsiadł do samochodu i odjechał.

Arkadiusz Żabka był na miejscu i faktycznie za barierkami leży sporych rozmiarów folia zwinięta w rulon. Wygląda na malarską, stosowaną często przy remontach. Nasz reporter udał się także do Straży Miejskiej w Rybniku, pytając, co w takich sytuacjach należy robić, widząc, gdy ktoś wyrzuca śmieci na ulicę.

Widzisz, że ktoś wyrzuca śmieci na drogę, spisz numery rejestracyjne samochodu i dzwoń do Straży Miejskiej lub na Policję – apelują mundurowi.

Jak powinniśmy się zachować w takich sytuacjach? O tym Dawid Błatoń rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku:

Pierwsze co, powinniśmy spisać numery rejestracyjne, można zrobić zdjęcie. Żyjemy w takich czasach, gdzie każdy nosi przy sobie telefon komórkowy z możliwością fotografowania. Jest to najprostszy sposób, żeby zapisać numery tablicy rejestracyjnej. Być może uda się sfotografować sprawcę, który wyrzuca z samochodu te śmieci, czy odpady i kolejna rzecz to przede wszystkim niezwłocznie wykonać telefon do straży miejskiej i my już bezpośrednio możemy bardzo szybko- w miarę możliwości- interweniować. 

Gdy znamy numery rejestracyjne samochodu bez problemu znajdujemy właściciela – podkreśla Błatoń:

Ustalamy właściciela tego pojazdu i po nitce do kłębka trafiamy do sprawcy. Sprawca takiego zaśmiecenia może zostać ukarany mandatem karnym w kwocie do 500 zł bądź jeśli przyczyni to się do powstania dużego wysypiska, kierujemy sprawę  do sądu. Taka osoba może również przyjść do nas tutaj ze zdjęciami, z zapisanym numerem rejestracyjnym na kartce i złożyć zeznania na protokół jako świadek i też wówczas ten wniosek trafia do sądu.

Jak przyznaje rzecznik rybnickiej Straży Miejskiej, spraw związanych z zaśmiecaniem miejsc publicznych jest dosyć sporo. O każdej z nich można także poinformować policję.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne? Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne. Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 lipca 2022