Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wysoka woda w Odrze. Stany alarmowe przekroczone

Facebook Twitter

 Z powodu intensywnego deszczu przekroczone są stany alarmowe na rzece w powiecie raciborskim, o około pół metra w Chałupkach i w Krzyżanowicach. To najświeższe dane z wtorku (13.10.) z godziny 20.00.

Poziom wody w Odrze podnosi się systematycznie od poniedziałku (12.10.), dobę temu przekroczone zostały stany ostrzegawcze, a dziś (13.10.) w ciągu dnia stany alarmowe; to w Chałupkach- 420 cm, w Krzyżanowicach- 500 cm a w Miedoni- 600 cm.

Jak informują hydrolodzy, w ciągu ubiegłej doby największe opady deszczu wystąpiły właśnie u nas, na południu Polski, co przełożyło się na gwałtowne wzrosty stanu wody w rzekach górskich.

O godz. 11.00 notowaliśmy 2 przekroczenia stanu alarmowego. Były to stacje wodowskazowe Mizerów-Borki na rzece Pszczynka (śląskie) i Gorlice na rzece Sękówka (małopolskie). Stan ostrzegawczy był przekroczony na 18 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 10 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Maksymalny wzrost stanu wody w ciągu ostatnich 24 h został zaobserwowany na stacji Racibórz-Miedonia na Odrze i wyniósł aż 294 cm. Natomiast w ciągu ostatniej godziny największe wzrosty (o 34 cm) był na Ropie w zlewni Wisłoki (podkarpackie).

– informują służby IMGW-PIB.

Aktualnie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 2 stopnia, przed wzrostami stanu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, mazowieckie, łódzkie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Dla zlewni górnej i środkowej Odry (śląskie, dolnośląskie opolskie) zostało wydane ostrzeżenie 3 stopnia.

Prognozy meteorologiczne nadal wskazują na występowanie intensywnych opadów deszczu, które mogą spowodować większe wzrosty stanu wody. Najintensywniejszy przebieg zjawisk jest prognozowany w woj. śląskim i małopolskim; spodziewane są dalsze wzrosty i przekroczenia stanu ostrzegawczego oraz alarmowego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj