Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wyższa Państwowa Szkoła Medyczna powstanie w Rybniku. Umowa podpisana

Facebook Twitter

W czwartek  (17.12.) na rybnickim kampusie w biurze Związku Subregionu Zachodniego podpisano list intencyjny w tej sprawie. Według prognoz w 2033 roku zabraknie w Polsce 169 tysięcy pielęgniarek. Powołanie takiej uczelni ma pomóc w tej sytuacji.

 To ważny krok dla tego regionu

– mówił w Rybniku marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski:

Sama nazwa: Państwowa Wyższa Szkoła, pokazuje i wskazuje, że to jest najwyższy poziom, jaki  możemy stworzyć w regionie i samorząd regionalny we współpracy w różnej formule podejmuje się tego. Myślę, że Subregion Zachodni, miasto Rybnik, sąsiednie miasta skorzystają na tym. Jest to zawód deficytowy, z drugiej strony zawód z przyszłością, bardzo potrzebny. Jak bardzo potrzebny, pokazał ten rok, pokazały lata poprzednie. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się to doprowadzić do końca. Bardzo ważny krok.

Przyszli studenci mają mieć do wyboru kierunek pielęgniarstwo w Instytucie Pielęgniarstwa i kosmetologię i dietetykę w Instytucie Nauk o Zdrowiu. Na początku mają to być studnia pierwszego stopnia, w kolejnych latach mają się pojawić studnia drugiego stopnia i podyplomowe. Na każdym roku, na każdym kierunku, ma się kształcić 50 osób, mają mieć dostęp do nowoczesnego sprzętu symulacyjnego oraz możliwość odbycia praktyk.

To ważne, że na kampus wraca edukacja

– podkreśla Piotr Kuczera prezydent Rybnika:

Czujemy, że uczestniczymy w ważnym wydarzeniu, te miejsce dedykowane do tego, by była tu edukacja, było tu szkolnictwo wyższa, dzisiaj uzyskuje kolejny silny impuls ku temu, by te szkolnictwo wyższe się rozwijało. Ta inicjatywa województwa śląskiego pokazuje, że współpraca samorządu powiatowego, gminnego się po prostu opłaca.

Na współpracę zwrócił też uwagę Mieczysław Kieca, przewodniczący Związku Subregionu Zachodniego:

To pokazuje jak pięknie potrafimy się różnić, bo są różnice, które nie mają znaczenia, jeżeli patrzymy na rzeczy priorytetowe. Nie ma większego priorytetu w naszym życiu niż zdrowie, pokazał to ten rok pandemiczny (…).

Nad koncepcją utworzenia w Rybniku Państwowej Wyższej Szkoły Medycznej pracował Samorząd Pielęgniarek i Położnych, przedstawiciele Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego, Województwo Śląskie oraz profesor Joachim Foltys, dyrektor Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj