Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Marszałek Chełstowski o hałdzie: Zdrowie mieszkańców jest najważniejsze, ale system jest postawiony na głowie

Facebook Twitter

Cały ten system - Prawo ochrony środowiska - wymaga generalnej zmiany - podkreśla marszałek Chełstowski, pytany przez nas o sprawę hałdy w Rydułtowach, której rekultywacja mocno utrudnia życie okolicznym mieszkańcom.

Hałda w Rydułtowach

Zdrowie mieszkańców jest najważniejsze, ale przepisy są jakie są. Cały system ochrony środowiska stoi na głowie i wymaga zmiany – przyznaje Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Od wczoraj w Radio 90 mówimy o problemie jakim jest rekultywowana hałda w Rydułtowach. Wydobywający się z niej pył jest zmorą mieszkańców. Decyzje w sprawie wydał Marszałek Województwa Śląskiego:

Jakub Chełstowski: Zdrowie mieszkańców jest najważniejsze i to nie podlega żadnej dyskusji, ale przepisy w naszym kraju są tak skonstruowane jak są. My wydajemy decyzje, jeśli spełnione są wszystkie kryteria praworządności tej decyzji, a z drugiej strony WIOŚ, który jest elementem administracji rządowej, ma prawo kontroli. Tu się zaczyna pewnego rodzaju dysonans, bo nawet ta kontrola, która jest, musi być zapowiedziana. Można się więc na nią przygotować, a często te kontrole nic nie wnoszą do rzeczywistości. Cały ten system – Prawo ochrony środowiska – wymaga generalnej zmiany. My wydajemy decyzje, pobieramy opłaty za korzystanie ze środowiska, wysyłamy to do Ministerstwa Środowiska i Ochrony Klimatu, potem to wraca do nas w postaci NFOŚiGW i WFOŚiGW – i to jest wszystko postawione na głowie. Prawo jest tak skonstruowane jak jest. Ono jest koślawe i krzywe…

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski

Marszałek Chełstowski: prawo w tym zakresie jest koślawe

Sprawa musi być rozwiązana na poziomie ogólnopolskim. To rola parlamentarzystów – dodaje marszałek Chełstowski:

Jakub Chełstowski: Dopóki Sejm się tym porządnie nie zajmie i nie stworzy tego po jednej stronie – niech to będzie administracja rządowa, albo samorządowa – w całym procesie, a nie wyrywkowo, że potem jest wysyłka pism pomiędzy WIOŚ, pomiędzy taką, a taką instytucją. To nie działa.

Radio 90: Tutaj mamy ogromnego gracza – PGG

Jakub Chełstowski: I to jest też kolejny problem, bo to są miejsca pracy, to są gigantyczne przepływy finansowe, bo Polska Grupa Górnicza generuje w województwie śląskim przepływy finansowe na poziomie od 12 do 14 miliardów złotych. TU potrzeba odpowiedzialnych, mądrych decyzji. Powstało Ministerstwo Przemysłu, kibicuję temu, żeby udało się w końcu ten problem rozwiązać, ale z drugiej strony te kontrakty dla energetyki są długoterminowe, ten węgiel musi być dostarczany.

A z Marszałkiem Województwa Śląskiego Jakubem Chełstowskim rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024