Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zawody krótkofalowców: 24 godzinne Mistrzostwa Świata IARU HF World Championship

Facebook Twitter

Trwają 24 godzinne Mistrzostwa Świata IARU HF World Championship. "To jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń roku dla krótkofalowców na całym świecie. Polska ma bardzo silną reprezentację"- pisze do Radia 90 Krzysztof, SP5E. Krótkofalowców nie brakuje w naszym regionie.

Michał SQ7NSN, jeden z członków reprezentacji

Posłuchajcie jak brzmi przykładowe nagranie pokazujące jak wygląda 30 sekund w trakcie zawodów:

Nawiązane są dwie łączności. Zawody trwają 24 godziny. To prawdziwy maraton.

– pisze Krzysztof.

Wczoraj (9.07.) punktualnie o 12.00 czasu UTC, czyli 14.00 polskiego czasu rozpoczęły się Mistrzostwa Świata IARU HF World Championship. Jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń roku dla krótkofalowców na całym świecie. Podczas 24 godzinnego maratonu zawodnicy starają się uzyskać jak największą ilości punktów za łączności nawiązywane przez radio z innymi krótkofalowcami na całym świecie. Są to łączności głosowe, a także nadawane alfabetem Morsa.

W zawodach może wystartować każdy krótkofalowiec, nawet tuż po uzyskaniu uprawnień.

fot.facebook.com/PolskiZwiazekKrotkofalowcow

Oprócz stacji indywidualnych w zawodach startują również organizacje narodowe poszczególnych krajów członkowskich IARU. Polska ma bardzo silną reprezentację. Polski Związek Krótkofalowców od lat reprezentuje Zespół SN0HQ.

W ubiegłym roku zajęliśmy 5 miejsce przy bardzo silnej konkurencji. W tym roku liczymy na miejsce w pierwszej trójce, lecz będzie to niezmiernie trudne. Współzawodnictwo stacji HQ (narodowych) to najbardziej złożona konkurencja zawodów krótkofalarskich. Stanowiska jednej stacji znajdują się na terenie całego kraju. To ogromne przedsięwzięcie wymagające wcześniejszych przygotowań i doskonałej koordynacji.

W praktyce oznacza, że pod jednym znakiem pracuje wielu operatorów. Organizowane są również stanowiska rezerwowe, gdzie praca jest przekazywana w przypadku awarii lub braku możliwości pracy na przykład z powodu burzy, którejś ze stacji głównych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj