Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu. Ptaki na parapecie, w ogródku, w parku

Facebook Twitter

Lornetki i w teren... Przed nami 17.edycja Zimowego Ptakoliczenia. To akcja dla każdego, kto lubi obserwować naturę. W tym roku w związku z pandemią również ptakoliczenie musiało zmienić formułę. Tym razem chodzi o obserwację ptaków przy karmniku.

Do tej pory Zimowe Ptakoliczenie polegało na wspólnych wycieczkach i obserwacji w grupie. W tym roku zmieniono formułę:

Ze względu na dobro i bezpieczeństwo przewodników i uczestników, zrezygnowaliśmy z organizacji wspólnych wycieczek, a postawiliśmy na indywidualne liczenie ptaków przy karmnikach. Dlatego nazwaliśmy je Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu.

– czytamy na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Jak wziąć udział?

Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu polega na obserwacji ptaków przy karmniku (na parapecie, w ogródku, w parku itd.).

  •  na obserwację poświęćmy co najmniej godzinę w dniach 29, 30 lub 31 stycznia 2021. Możemy obserwować w każdy z tych dni lub tylko w jeden. Każdy dzień jest traktowany jako osobna obserwacja. Ważne, aby obserwacje prowadzić w ciągu dnia;
  • rozpoznajemy zarówno gatunki, jaki i liczebność . UWAGA: podajemy największą zaobserwowaną liczbę ptaków danego gatunku NARAZ w trakcie całego liczenia. Nie zliczamy wszystkich osobników w trakcie całego liczenia. Przykład: w chwili rozpoczęcia obserwacji w karmniku posila się 17 bogatek. Przylatują jeszcze 4, po czym 10 odlatuje, po chwili 3 wracają. Naszą wartością maksymalną jest 21 ptaków widzianych jednocześnie. Jeśli w czasie obserwacji będzie moment, gdy naraz w karmniku będzie więcej niż przykładowe 21 bogatek – to wpisujemy tę wartość.
  • opiszmy warunki panujące danego dnia (śnieg, mróz, deszcz, słońce, silny wiatr itd.);
  •  zapiszmy, jaki rodzaj pokarmu znalazł się w karmniku (słonecznik, mieszanka dla ptaków, owoce, słonina, kule tłuszczowe);
  •  zanotujmy niepokojące nas zachowania ptaków (np. ptak osowiały, nie korzysta z jedzenia, nie płoszy się), oznaki chorób (np. symptomy ospy ptasiej, inne zmiany skórne, ubytki w upierzeniu), niepełnosprawności (brak palców, stopy, asymetria skrzydeł, przerost dzioba i in.)
  • opiszmy miejsce, w którym znajduje się karmnik (ogród z dużą liczbą drzew, ogród bez drzew, parapet w bloku w środku miasta, podwórko, balkon w domku jednorodzinnym itd.)
  •  po obserwacji wypełniamy Kartę Obserwacji z Dystansu – wyłącznie w wersji elektronicznej (jako formularz). W formularzu znajduje się ograniczona liczba 55 gatunków ptaków, najczęściej spotykanych przy karmnikach w Polsce, ułożona w oparciu o dane w Akcji Karmnik. Na wypełnione karty czekamy do 7 lutego 2021.

Gotowe! Dane zebrane z Waszych obserwacji pozwolą sprawdzić, które z ptaków zimujących w naszym kraju są najczęstszymi gośćmi w naszych karmnikach.

Ptakiem Zimowego Ptakoliczenia jest kuropatwa. To gatunek, który niegdyś był bardzo pospolity i łatwy do zaobserwowania wśród mozaiki wiejskich pól. Niestety z powodu zmian w rolnictwie, przede wszystkim intensyfikacji produkcji rolnej, zanikaniu miedz, śródpolnych zakrzewień i nieużytków, liczebność kuropatwy drastycznie zmalała. Mimo spadku liczebności jest to nadal gatunek znajdujący się na liście ptaków łownych.

Wyniki Zimowego Ptakoliczenia 2020

Po raz 11 najliczniejszym ptakiem okazała się kaczka krzyżówka. Największe zgrupowanie tych ptaków – 1700 osobników – zaobserwowano na zbiorniku Poraj pod Częstochową.

Zdobywca drugiego miejsca to po raz kolejny wróbel – 5.866 osobników. Wygląda na to, że wróble na stałe zajęły to zaszczytne miejsce, przeganiając z niego gawrony, które zajęły 3. miejsce.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj