Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Planetarium Śląskie dostanie 2 mln zł na nowy sprzęt do obserwacji kosmosu

Facebook Twitter

Planetarium Śląskie w Chorzowie zyska nową atrakcję. W ciągu najbliższych miesięcy placówka otrzyma zastrzyk gotówki w wysokości 2 milionów złotych.

Planetarium Śląskie w Chorzowie
FB Urząd Marszałkowski w Katowicach

Planetarium Śląskie czeka kolejna, nowa inwestycja. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami w prognozie finansowej województwa śląskiego, aż 2 miliony złotych trafi do tego miejsca w latach 2024-2025. Co się za tym kryje? Otóż, w planach jest budowa i uruchomienie interferometru – urządzenia, które przyniesie wiele możliwości obserwacji kosmosu.

Już teraz w Planetarium Śląskim znajduje się 5-metrowy radioteleskop, który umożliwia obserwację słońca oraz kilkunastu innych radioźródeł. Jednak, aby rozszerzyć zakres obserwacji, planuje się stworzenie sieci, składającej się z co najmniej dwóch radioteleskopów, czyli właśnie interferometru. Dzięki niemu będzie można obserwować nawet mniej wyraziste obiekty kosmiczne.

Interferometr nie tylko posłuży do prowadzenia badań naukowych, ale także będzie wykorzystywany do zajęć dydaktycznych z dziećmi i młodzieżą. Jest to urządzenie pozwalające na obserwację obiektów astronomicznych, które są zazwyczaj zakrywane przez chmury, ponieważ fale radiowe przenikają przez nie, w przeciwieństwie do światła.

Jak tłumaczy wicedyrektor Planetarium Śląskiego, proces korzystania z interferometru polega na stopniowym skanowaniu wybranego obszaru, co pozwala na uzyskanie mapy radiowej nieba. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu możliwe jest wizualizowanie tych danych na ekranie komputera, gdzie poszczególne obiekty są zaznaczane różnymi kolorami.

To ogromny krok naprzód dla Planetarium Śląskiego, który pozwoli na jeszcze lepsze poznanie kosmosu i edukację w dziedzinie astronomii.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj