Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zła jakość wody w Pstrążnej. Nie nadaje się do picia, dla dzieci. Ile to jeszcze potrwa?

Facebook Twitter

Zła jakość wody w Pstrążnej - z tym problemem mieszkańcy borykają się od dawna. - Jak długo mamy tak żyć - dopytują. Radio 90 sprawdza!

Brak wody w Kamieniu
Fot. Pixabay

Jak długo jeszcze mamy tak żyć? Pytają mieszkańcy Pstrążnej w gminie Lyski. Od kwietnia woda płynąca z ich kranów nie nadaje się do picia. Potwierdziły to badania jakie przeprowadziła wtedy stacja sanitarno-epidemiologiczna w Rybniku, do dziś nic się nie zmieniło. Wyniki są jednoznaczne, woda zawiera zbyt dużo azotanów a te są niebezpieczne dla dzieci do 12-go roku życia, kobiet w ciąży i matek karmiących. W Urzędzie Gminy powstał sztab kryzysowy, który właśnie dla tych grup nieodpłatnie dostarcza wodę butelkowaną. Zalecono też by pozostali mieszkańcy nie spożywali wody z wodociągu w ilości większej niż 1 litr dziennie. To w praktyce oznacza, że muszą kupować wodę butelkowaną sami. Kiedy problemy się skończą? Jest szansa, że już wkrótce – mówi Radiu 90 prezes Spółki Wodociągowej Pstrążna, Mirosław Folwarczny.

Mirosław Folwarczny: Woda jest zdatna tylko do mycia. Na pewno jest to niewygodne dla każdego z nas, ale jesteśmy na dobrej drodze bo po długim czasie, ale udało nam się uzyskać kredyt. Już jest podpisany, w trakcie realizacji i będziemy montować diody jonizujące, co wytrącają azotany z wody. To jest jedno urządzenie na całą przepompownię i wtedy będzie sprawa załatwiona. Woda będzie uzdatniana do jakiegoś miesiąca, może półtorej. I wtedy będzie wszystko w porządku. Mam nadzieję, że do końca września woda będzie już jak najbardziej do spożycia.

Dodajmy, że póki sytuacja się nie unormuje woda butelkowana dla dzieci do 12-go roku życia, kobiet w ciąży i matek karmiących wciąż jest rozdawana przy OSP w Pstrążnej. W Radiu 90 sprawdzimy czy zgodnie zapewnieniami Mirosława Folwarcznego z końcem września problem zniknie. Przypomnijmy jeszcze, że jedynie z kranów mieszkańców przysiółka Podlesie w Pstrążnej płynie woda wolna od azotanów. Oni mogą korzystać z niej bez ograniczeń.

Zła jakość wody w Pstrążnej! O sprawie informujecie nas na FB. Jest też komunikat Sanepidu w tej sprawie

Zła jakość wody wodociągowej czerpanej z ujęcia głębinowego, zaopatrującego większą część Pstrążnej. Woda zawiera zbyt dużo azotanów. Jak poinformowała stacja sanitarno-epidemiologiczna w Rybniku, woda nie nadaje się do picia i przygotowywania posiłków dla noworodków, dzieci poniżej 12 roku życia i kobiet w ciąży. Wody nie powinno się też wykorzystywać do mycia dziecięcych zabawek, warto zrobić to przy użyciu wody butelkowanej. Próbki wysłano do badań w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Ekspertyza nie pozostawia złudzeń spożycie wody byłoby niebezpieczne dla części klientów:

Wioletta Lubańska Samborska: Woda nie może być wykorzystywana do picia i sporządzania posiłków dla noworodków, dzieci poniżej 12 roku życia oraz kobiet ciężarnych. Wtedy preferowane jest zastąpienie wody wodociągowej wodą butelkową. Ta woda wodociągowa nie jest zalecana do mycia akcesoriów stosowanych przy karmieniu czy zabawek wkładanych przez dzieci do ust, jak smoczki czy gryzaki. W odniesieniu do pozostałych konsumentów zaleca się także ograniczyć spożycie wody wodociągowej maksymalnie do jednego litra na dobę. Resztę zapotrzebowania powinno zastąpić się wodą butelkową i woda może być wykorzystywana do mycia, prania, zmywania powierzchni i pozostałych celów bytowych.

Zbyt duże stężenie azotanów w wodzie może być szkodliwe dla małych dzieci i kobiet ciężarnych:

Wioletta Lubańska Samborska: Przede wszystkim dla dzieci, bo uszkadza hemoglobinę i tym samym ten skuteczny transport krwi jest zaburzony i dlatego najbardziej na to narażone są małe dzieci. Jeżeli chodzi o odstępstwo ono zostało wydane na okres 1,5 roku, czyli do 14 października 2024 roku. Natomiast w tym okresie spółka ma czas by wprowadzić działania naprawcze i doprowadzić wodę do odpowiedniej jakości.

A z Wiolettą Lubańską Samborską kierownik działu higieny komunalnej i środowiska w rybnickim Sanepidzie rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj