Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzisiaj Światowy Dzień Wody. Przypominamy: kranówka w Rybniku smakuje wyśmienicie [FOTO]

Facebook Twitter

Dziś w kalendarzach 22 marca to Światowy Dzień Wody. W tym roku obchodzony jest pod hasłem "Woda na rzecz pokoju". A woda to nasze ogólnoświatowe dobro, o które musimy dbać.

światowy dzień wody
Karolina Wacławiec rzeczniczka PWiK w Rybniku

Światowy Dzień Wody – jak u ciebie w domu się ją szanuje?

Wbrew pozorom tej, z której korzystamy na co dzień – zarówno w domu do przygotowywania żywności, prania, sprzątania czy higieny osobistej, w działalności przemysłowej czy w rolnictwie – wcale nie jest tak dużo, jakby się nam mogło wydawać. Mówi rzecznik Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku, Karolina Wacławiec.

Karolina Wacławiec: To święto jest ważne. Ma zwiększyć naszą świadomość na temat problemów, jakie, niestety jeszcze ponad 2 miliardy ludzi na świecie ma z dostępem do wody pitnej. Wydaje nam się, że wody jest dużo patrząc na morza, oceany, ale tak naprawdę 1% globalnych zasobów wodnych to jest woda pitna, więc nie jest jej dużo. Przypominamy podczas Światowego Dnia Wody o tym, że trzeba chronić te zasoby wodne, że trzeba wodę używać z umiarem. Zawsze o tym mówię. Jest to takie trochę rozdarcie wodociągowca. Z jednej strony chcemy sprzedać jak najwięcej wody, ale z drugiej strony zachęcamy, żeby nie lać bez sensu.

Jakość wody w naszych kranach monitoruje laboratorium PWIK fot. rybnik.eu

W Polsce obserwujemy niedobory wody, w okresie letnim wprowadzane są na przykład czasowe zakazy jej używania na przykład do podlewania ogródków, ale tej w kranach na szczęście nam nie brakuje.

fot. rybnik.eu

Co ważne woda, którą dostarczamy do naszych mieszkańców, jest bardzo dobrej jakości

– dodaje Karolina Wacławiec.

Karolina Wacławiec: Można wodę pić z kranu bez przygotowania. O tym już od lat przypominamy i chcemy, żeby ta informacja docierała do coraz większej rzeszy naszych odbiorców. Trochę walczymy też ze stereotypami, bo nadal na wielu spotkaniach nasi klienci pytają, czy można ją pić bez przegotowania, czy rzeczywiście jest bezpieczna? Tak, potwierdzam, jest bezpieczna i nawet żeby napić się zimnej, dobrej, zdrowej wody, nie należy jej przygotowywać, bo wtedy te wszystkie składniki mineralne, cenne dla naszego organizmu ulatniają się gdzieś i tracimy to, co najbardziej wartościowe w tej wodzie. 

Oczywiście dużo zależy także od instalacji wodnych w samych budynkach, do których dociera woda. Należy o nie dbać.

Karolina Wacławiec: Przypominamy, że owszem, my podajemy wodę dobrej jakości, która jest badana systematycznie przez nasze laboratorium, ale do punktu czerpalnego, czyli do wodomierza. A za wodomierzem u klienta instalacja wewnętrzna to już niestety jej jakość zależy od klienta i tu trzeba o nią dbać i rzeczywiście sprawdzać, czy nie ma jakichś wycieków, czy rzeczywiście jest dobrej jakości. No to już i właściciel czy administrator budynku odpowiadają za tego typu rzeczy, które wpływają na jakość wody na końcówce w kranie.

fot. rybnik.eu

Przypomnijmy, że w Rybniku można znaleźć także ogólnodostępne, tak zwane poidełka czy źródełka wody pitnej.

Karolina Wacławiec: Od lat funkcjonują w przestrzeni miejskiej poidełka, źródełka wody pitnej. Te, które eksploatuje i utrzymuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji to najbardziej chyba znane w pobliżu dworca PKP na ulicy Kościuszki, bo od wiosny do jesieni można się także napić w parku tematycznym i w pobliżu targowiska jest takie dostępne poidełko.

A w upalne dni można w mieście skorzystać także z wodomatu.

To wyjątkowe urządzenie

– przypomina Karolina Wacławiec.

Karolina Wacławiec: Pierwszy i jedyny w Polsce wodomat na ulicy Skłodowskiej-Curie. Czekamy na wyższe temperatury, żeby zdjąć to zimowe ubranko i uruchomić na nowo wodomat. Warto powiedzieć, że w sezonie ponad 10 tysięcy osób korzysta z tego urządzenia. Rzeczywiście woda jest podawana w różnych wersjach z gazem, bez gazu, z sokiem, bez soku w kubeczku albo w litrowej butelce, albo też w dużych butlach, takich 19 litrowych. No i rzeczywiście ma powodzenie. Ludzie już pytają, czekają na to, żeby uruchomić wodomat.

A poidełka-źrodełka oraz wodomat, jeżeli tylko pozwoli na to pogoda, mają zostać uruchomione w połowie kwietnia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj