Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zwiedzaj Zespół Pałacowo- Parkowy w Krowiarkach! Zza płotu!

Facebook Twitter

Choć obiekt polecany jest jako atrakcja turystyczna województwa śląskiego, to nie można wejść na jej teren, bo XVII- wieczny pałac i park jest w rękach prywatnych. Jedynie nowożeńcy po uiszczeniu stosownej opłaty, mogą na miejscu zrobić sobie sesję fotograficzną. Reszta może oglądać zabytkowe budowle z drogi.

To dla nas bardzo trudna sytuacja- przyznaje w rozmowie z Arkadiuszem Żabką Karolina Kunicka, rzeczniczka starostwa raciborskiego:

Rzeczywiście jeśli chodzi o ten obiekt, wyjątkowy na naszym terenie, sami promujemy go bardzo często w naszych przewodnikach. Sami umieściliśmy ten obiekt w planowanej do wydania grze planszowej. Zachęcamy do zwiedzenia z zewnątrz, niestety sytuacja jest jaka jest, nie mamy na nią żadnego wpływu. Obiekt jest w rękach prywatnych, od jakiegoś czasu próbujemy się skontaktować z właścicielem, ale bez skutku. Ubolewamy, ale trudno nam coś zaradzić, aby wpłynąć na właściciela.

Zespół Pałacowo- Parkowy w Krowiarkach leży na terenie gminy Pietrowice Wielkie. Niewiele możemy zrobić, by wpłynąć na właściciela obiektu – nie ukrywa sekretarz gminy Gabriel Kuczera:

Gmina nie ma za bardzo wpływu na to w jaki sposób on jest użytkowany i co tam się dzieje. Teren jest ogrodzony i z tego co mi wiadomo na tyle skutecznie, że tam nie ma swobodnego wejścia. Z nowym właścicielem, przynajmniej kontakty telefoniczne, nie dają żadnego skutku.

Planując weekendową wycieczkę warto o tym pamiętać, że nie zawsze to co jest w przewodniku można zwiedzać.

Tymczasem w tym samym powiecie, w Tworkowie w gminie Krzyżanowice na turystów czekają ruiny zamku. Obiekt należy do gminy, która prowadzi tam remont wieży. Udało się na ten cel pozyskać unijne dofinansowanie. Być może jeszcze w tym roku będzie można ją zwiedzać, podobnie jak przypałacowy park. Mówi wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki:

Rewitalizujemy park w Tworkowie, będzie przywrócony stan parkowy, będą ścieżki rekreacyjne, elementy do uprawiania rekreacji, do wypoczynku, ławeczki, staw parkowy będzie odtworzony. Na ruinach natomiast mamy trzy zadania: jedno to odbudowa wieży, z funkcją wieży widokowej, to będzie bardzo fajna atrakcja. W budynku wozowni po prawej stronie riun, chcemy to przykryć taką kopułą żelbetową, no i w ramach tych środków, również będzie przebiegało zabezpieczenie ruin przed dalszą dewastacją. 

Rewitalizacja parku i remont zamkowej wieży pochłonie blisko 4 mln złotych, z 75 procent to unijne dofinansowanie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 lipca 2021