Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

100 rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego

Facebook Twitter

Środa, 19 dzień sierpnia, to ważna data w kalendarzu dla mieszkańców Śląska. Dziś (19.08.) mija 100 rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego, było krótkie trwało do 25 sierpnia. Nie przyniosło podobnie jak pierwsze, rozstrzygnięcia. A chodziło o przyłączenie regionu do Polski.

fot..UMWS Tomasz Żak

Zwolennicy tej idei, nie poddali się i doprowadzili do III zwycięskiego starcia, przeprowadzenia Plebiscytu i przyłączenia części Śląska do Polski.

Ślązacy w walce mają coś z ułańskiej fantazji

– mówi w ubiegłym roku na antenie Radia 90, dr Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego muzeum:

Są w stanie w określonych warunkach, trochę może nawet przyparci okolicznościami, rzucić się do walki. W pierwszym powstaniu mamy do czynienia na granicy Gołkowic i Godowa ze starciem,  w którym według relacji historycznych ginie około 30 żołnierzy niemieckich, przy stracie jednego człowieka. To znaczy, że w pewnych okolicznościach umiejętności zaskoczenia, kończyły się ogromnym sukcesem, nie mając ogromnej ilości broni. To umiejętności osobiste i zapał do walki.

Walka o przyłączenie części Górnego Śląska do Polski trwała kilka lat i pochłonęła kilka tysięcy. W setną rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego, delegacje władz rządowych, samorządowych i służb mundurowych upamiętnią jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Górnego Śląska.

Najpierw na cmentarzu komunalnym w Rybniku o godz. 09:00 zostaną złożone wieńce na grobie dowódcy I i II Powstania Śląskiego – Alfonsa Zgrzebnioka oraz pod obeliskiem powstańczym (Kwatera Dowódców Powstań Śląskich, ul. Rudzka 70 B). Pamięć bohaterów, dzięki którym możliwy stał się powrót Górnego Śląska do Macierzy, zostanie również uczczona o godz. 12:00 pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach (al. Korfantego).

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2021