Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

14. edycja konkursu Śląska Rzecz rozstrzygnięta! Rybnik wśród nagrodzonych [FOTO]

Facebook Twitter

"W Zamku wierzymy, że produkty, projekty graficzne i usługi mogą być nowatorskie, funkcjonalne, dostępne, dobrze przemyślane i stworzone z myślą o użytkownikach. Jednym słowem – powinny poprawiać jakość codziennego życia każdego z nas." - piszą organizatorzy konkursu Śląska Rzecz.

Fot. Przemysław Jendroska

Śląska Rzecz – to konkurs doceniający wysoką jakość wzorniczą oraz funkcjonalne i innowacyjne rozwiązania projektowe. Ogłoszenie wyników połączone z otwarciem pokonkursowej wystawy odbyło się 17 października podczas IX Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Laureaci 14.edycji konkursu Śląska Rzecz:

Śląska Rzecz, kategoria: wystawiennictwo
Promenada na południe. Historia ulicy Kościuszki
wdrożenie: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Katowice
projekt: zespół kuratorski/grupa robocza Kościuszki: Urszula Augustyniak, Martyna Bielak, Anna Bil, Magdalena Chmiel, Monika Ciosmak, Jadwiga Kijak, Magdalena Szklarczyk-Kominko; Anna Kopaczewska, Jan Dybała / Atelier S10

Impuls do opracowania opowieści o ulicy dały archiwalne dokumenty niedostępne szerokiej publiczności. Wystawa przybrała formę „punktu informacyjnego” i odsyłała do samodzielnego eksplorowania ulicy Kościuszki zgodnie z wyznaczonymi trasami tematycznymi. Odbiorcami byli mieszkańcy, turyści, a także entuzjaści nowych technologii, stąd wykorzystanie m.in. animacji, grafów, podcastów, drukowanych spacerowników. Idea jest kontynuowana w sieci. Ważne było włączenie lokalnej społeczności, a opowieść o przeszłości stała się pretekstem do rozmów o przyszłości ulicy.

Śląska Rzecz, kategoria: grafika użytkowa
Wymiennik. Edukacja artystyczna w obiegu otwartym
wydawca: Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice
projekt: Jan Piechota

Publikacja jest zbiorem tekstów polskich pedagogów i artystów, osób na co dzień zawodowo zajmujących się nauczaniem sztuki dzieci i młodzieży. Książka wypełnia niszę w edukacji artystycznej, objaśniając w czytelny i przystępny sposób wybrane zagadnienia tej dziedziny. Zminimalizowana w formie, bez zbędnego przegadania, ze schematycznymi, niemal technicznymi ilustracjami nie mami zmysłów, a odwołuje się do wyobraźni i wiedzy opartej na doświadczaniu. Propaguje wartościowe praktyki i metody, które mogą inspirować i ulepszać pracę edukacyjno-artystyczną, nie tylko pedagogów.

Śląska Rzecz, kategoria: usługa
nagrody nie przyznano.

Śląska Rzecz, kategoria: produkt
Kolekcja Shark&Orka
producent: Marbet Sp. z.o.o, Bielsko-Biała
projekt: Tomasz Augustyniak

Lekkie i niewielkie, sztaplowane krzesła oraz stoliki z kolekcji to połączenie prostoty technologii, wzorcowej ergonomii i wzornictwa delikatnie nawiązującego do lat 60., ale tworzącego już nowy, współczesny język. Przykład dobrego produktu rynkowego, gdzie nie ma przypadkowości w konstrukcji, ani pomyśle. Wyeksponowane stelaże, wykonane z metalowych rurek, są elementem dekoracyjnym, co sprawia, że obiekty prezentują się atrakcyjnie także „od lewej strony”. Warianty kolorystyczne siedziska oraz oparcia powstałe w technologii sklejki gięto-klejonej wprowadzają urozmaicenie sprzedażowe.

Nagroda Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU), kategoria: grafika użytkowa
System identyfikacji wizualnej miasta Rybnika
wdrożenie: Miasto Rybnik
projekt: Marcin Wolny, Mirosław Kliś / Studio Otwarte; Kamil Styga

Identyfikacja Rybnika to sztandarowy przykład tego, jak można dokonać wizualnej transformacji miasta bez odrywania się od kontekstu, za to z wielkim poszanowaniem lokalnych tradycji. Mamy tu wszystko, co dobre, współczesną heraldykę, czytelną strukturę siatek, przyzwoitą typografię i mnóstwo nietuzinkowych nawiązań – wystarczy tylko wspomnieć Rybnickie witraże, prace Krystiana Burdy, czy kubki z Huty Silesia. Wszystko to stanowi o sile, ale i samoświadomości marki miasta Rybnik.

Nagroda Zamku Cieszyn, kategoria: grafika użytkowa
Fachmani z Bytomia
wdrożenie: Grupa nieformalna LANDSZAFT
projekt: Ewa Surowiec, Agata Korzeńska, Agnieszka Czichy, Ewa Zielińska

Ideą projektu jest prezentacja lokalnych, bytomskich pracowni rzemieślniczych, a także integracja międzypokoleniowa. Poprzez atrakcyjną wizualnie formę dociera do młodego odbiorcy, informując go o ginących zawodach, a także zachęca do korzystania z usług wciąż działających „Fachmanów z Bytomia”. Oprócz niewielkiego wydawnictwa zaopatrzonego w mapę lokalizacji dziesięciu zakładów rzemieślniczych, pomyślano również o promocji w mediach społecznościowych. Projekt społeczno-artystyczny pokazuje wartość współpracy różnych grup, ma w zamierzeniu angażować i integrować lokalną społeczność. Powstała w ten sposób baza informacyjna, która w zamiarze ma być poszerzana, a projekt rozwijany.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj