Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

54 Rybnickie Dni Literatury na start [PROGRAM]

Facebook Twitter

Październik nadszedł wielkimi krokami, a to oznacza, że rozpoczynają się także Rybnickie Dni Literatury. Koncerty, spotkania z pisarzami, nagroda Juliusz i spektakle. Będzie się działo!

Rybnickie Dni Literatury

Spotkania autorskie z pisarzami, spektakle, koncerty, czy warsztaty kreatywnego pisania – to wszystko czeka na Was podczas rozpoczynających się w niedzielę (08.10.) Rybnickich Dni Literatury. To jedno z najstarszych wydarzeń literackich w Polsce. wydarzenia odbywać się będą w Teatrze Ziemi Rybnickiej oraz w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku. Siłą tych dni jest tradycja – mówi Michał Wojaczek dyrektor TZR:

Michał Wojaczek: Rybnickie Dni Literatury dla Teatru Ziemi Rybnickiej przede wszystkim są taką tradycją, do których w pewnym sensie się wzorujemy, bo to było wydarzenie, które powstało prawie  54 lata temu. Rybnickie Dni  Literatury powstały w mieście, jednak niezwiązanym w jakiś szczególny sposób z literaturą bezpośrednio czy ze środowiskami akademickimi, literackimi. Powstały w miejscu, gdzie wydobywano węgiel. Ale generalnie to tworzyło siłę  tego wydarzenia i Dni Literatury były i są dalej wydarzeniem, które rozwija nasze miasto, rozwija region.

Rybnickie Dni Literatury – to wspaniała tradycja

Na przestrzeni ponad 50 lat zmieniał się charakter RDL. Dziś chcemy przede wszystkim odpowiadać na potrzeby mieszkańców – podkreśla Aleksandra Klich dyrektorka rybnickiej biblioteki:

Aleksandra Klich: Świat się wokół zmienia,  my nie możemy robić takich Rybnickich Dni Literatury jak 54 lata temu, kiedy po prostu przyjeżdżali znani pisarze i pisarki z Warszawy, siadali na stolikach przed Teatrem Ziemi Rybnickiej – yyobrażam sobie, że to tak wyglądało. Podpisywali książki, a kolejki górników i żon górników tam zmierzali z książkami, co też było fajne, bo to pokazywało zaangażowanie Ślązaków po stronie literatury. To nie jest tak, że górnik nie miał biblioteki, ja znam takie rodziny górnicze, które zawsze miały  mieszkania pełne książek. Dzisiaj, moim zdaniem największym wyzwaniem jest odpowiadanie na potrzeby ludzi. To tak naprawdę powinniśmy zmierzać do tego, że to ludzie powinni nam mówić, czego oni potrzebują.

Podczas tegorocznych Rybnickich Dni Literatury na przestrzeni nieco ponad dwóch tygodni odbędą się 23 wydarzenia muzyczne, teatralne oraz spotkania literackie. Wśród perełek w środę (11.10.) Koncert Symfoniczny z okazji Jubileuszu 90–lecia Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, ze specjalnym udziałem Adama Makowicza. Mówi Romana Kuczera – dyrektor szkoły muzycznej:

Romana Kuczera: Do Rybnika po dziesięciu latach powraca Adam Makowicz, światowej sławy pianista jazzowy, który z orkiestrą Szkoły Muzycznej – taką troszeczkę jubileuszową, czyli z udziałem uczniów, naszych profesorów i kilku absolwentów pod dyrekcją naszego wybitnego absolwenta Sławomira Chrzanowskiego, zagra właśnie z Adamem Makłowicza jego dzieła. Później będzie taki troszeczkę powrót do wydarzeń, które się w Szkole Muzycznej dzieją, czyli Młodzieżowa Orkiestra Międzynarodowa, koncertująca we Włoszech i stąd symfonia włoska Mendelssona, która była w tym roku właśnie we Włoszech prezentowana z udziałem włoskich i czeskich przyjaciół.

Warto podkreślić że podczas koncertu rybnicka szkoła muzyczna otrzyma Złotą Honorową Lampkę Górniczą.
W Teatrze Ziemi Rybnickiej odbędzie się też inny jubileusz. W sobotę (14.10.) Koncert Galowy z okazji 70-lecia powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”- dodaje Michał Wojaczek:

Michał Wojaczek: Będzie specjalny koncert zespołu Śląsk. Śląsk obchodzi w tym roku 70 lat swojego istnienia i pojawią się najlepsze choreografie, najlepsze utwory, które w trakcie tych 70 lat miały miejsce. Znakomitym koncertem będzie koncert premierowy nowej płyty Katarzyny Groniec „Konstelacje”, który nastąpi po gali wręczenia nagród Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Zapraszam serdecznie na koncert Jacka Glanca, który uświetni otwarcie tegorocznych Rybnickich Dni Literatury, czyli wernisaż wystawy Marii Malczewski i jej grupy Artystycznie Aktywni. Więc tych wydarzeń muzycznych jest sporo. Są świetne wydarzenia również teatralne. Zapraszam bardzo serdecznie na spektakl „Miłostka”. To spektakl wyprodukowany i wyreżyserowany przez naszą grupę teatralną „Teatr na Pół” działającą w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Teatr młodzieżowy, ale zrobiona na najwyższym poziomie, ze znakomitą muzyką na żywo i z bardzo ciekawym scenariuszem.

Wiele interesujących wydarzeń również w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku:

Aleksandra Klich: Staramy się podczas Rybnickich Dni Literatury zapraszać tych pisarzy, na których nam najbardziej zależy, bo na przykład wydali książkę, która poruszyła czytelników i czytelniczki, która nas poruszyła, którzy odnieśli się do czegoś, co nas zajmuje. Na przykład Katarzyna Groniec, znana głównie jako piosenkarka, napisała książkę niezwykłym językiem o Śląsku i Górnym Śląsku, z którego pochodzi, o tej mieszaninie kultur, w której my żyjemy. Zachęcam do pójścia na spotkanie z Marcinem Kydryńskim. Ten wątek podróżowania, przemieszczania się po świecie jest bardzo ciekawy. Zapraszam na spotkanie z Beatą Dżon i z Michałem Olszewskim, którzy napisali książkę, która próbuje odpowiedzieć na pytanie skąd bierze się zło. Zaprosiliśmy Agnieszkę Przepiórską, niezwykłą aktorkę młodego pokolenia, najwybitniejszą moim zdaniem autorkę monodramu. Zaprosiliśmy ją tutaj z monodramu z mocnym wątkiem ekologicznym, bo jest to opowieść o życiu Simone Kossak ze słynnego rodu Kossak, która była takim wyrzutkiem rodzinnym, bo po prostu rzuciła krakowskie życie artystyczne i wyjechała do Puszczy Białowieskiej.

Rybnickie Dni Literatury to także nagroda literacka Juliusz

Od 2016 roku Rybnickim Dniom Literatury towarzyszy Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz”. Nagradzane są biografie jakie w ubiegłym roku ukazały się w Polsce. Chcieliśmy tą nagrodą ożywić RDL – zdradza Julia Wójcik zastępca dyrektora Centrum Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Rybnika:

Julia Wójcik: Szukaliśmy troszkę pomysłów w 2015 roku na ożywienie Rybnickich Dni Literatury, które miały bogatą tradycję, ale gdzieś ta formuła po drodze się wyczerpała i szukaliśmy jakiegoś pomysłu na ożywienie tego święta słowa z bogatą tradycją. Była tak naprawdę burza mózgów, w której uczestniczyli: dyrektorzy Teatru Ziemi Rybnickiej i biblioteki, ale był też właśnie prof. Zbigniew Kadłubek, jeden z inicjatorów. I padł taki pomysł, ażeby nagrodę literacką stworzyć. Dosyć szalonym jak na tamte czasy, bo nie byliśmy dużym ośrodkiem literackim, takim jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, które mają od lat te wszystkie nagrody. Ale stwierdziliśmy, że mamy fantastyczną tradycję właśnie Rybnickich Dni Literatury i mamy Juliusza Rogera, człowieka, który jednak od samego początku szedł pod prąd, Niemca, który zakochał się w polskiej mowie.

W tym roku do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zgłoszono 40 biografii. Do nagrody nominowano 5 książek:

Julia Wójcik: Pozycje, myślę bardzo ciekawe. Zarówno o postaci, które wszyscy znamy, takie jak Mikołaj Kopernik czy Swietłana Ciechanowska, ale też postaci, które warto poznać. Jak historię trzech tłumaczek, które miały kolosalne znaczenie dla naszego rynku wydawniczego, czyli przetłumaczyłem między innymi książki Tolkiena czy Jane Austen. Myślę, że warto sięgnąć, warto pewne postacie przybliżyć i poznać fascynująca historie. Na jednym spotkaniu 20 października o 17.30 w bibliotece, która ma przepiękne tytułu, czyli „Życie zamknięte w książce” spotykamy się z autorami tych pięciu nominowanych książek. Pięciu autorów przyjedzie właśnie tutaj, do Rybnika, do biblioteki i opowie o różnego rodzaju ciekawostkach, historiach, które im się przydarzyły, kiedy pracowali nad tymi książkami.

54. Rybnickie Dni Literatury 2023

8.10.2023, godz. 17. TREElogia” – wernisaż wystawy malarstwa Marii Malczewskiej (Galeria Sztuki) oraz wystawy grupy malarskiej Artystycznie Aktywni (Galeria Oblicza). Inauguracja 54. Rybnickich Dni Literatury. Otwarciu wystawy będzie towarzyszył recital Jacka Glenca. Galeria Sztuki / Galeria Oblicza Teatru Ziemi Rybnickiej. Wstęp wolny.

11.10.2023, godz. 18. – uroczysty Koncert Symfoniczny z okazji Jubileuszu 90–lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, ze specjalnym udziałem Adama Makowicza. Gala wręczenia Złotej Honorowej Lampki Górniczej
Wystąpią: Adam Makowicz – fortepian i Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

 12.10.2023, godz. 17. – Marcin Kydryński wokół książki „Milagro. Dziennik Kubański”. Prowadzenie: Aleksander Gortat
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku. Wstęp wolny.

12.10.2023, godz. 19. SIESTA w Drodze – wystąpi Lucibela. Prowadzenie koncertu – Marcin Kydryński.

14.10.2023, godz. 18.  Koncert Galowy z okazji 70-lecia powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

16.10.2023, godz. 10. Warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży szkół średnich „Jak się odnaleźć w biografii” z Elżbietą Janotą i Pauliną Rzymanek, tłumaczkami, autorkami podcastu literackiego „Już tłumaczę”. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku.

16.10.2023, godz. 18.  „Skąd zło?” Spotkanie z Beatą Dżon-Ozimek oraz Michałem Olszewskim, autorami książki „Ptaki krzyczą nieustannie”. Prowadzenie: Aleksandra Klich. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku.

17.10.2023, godz. 10.  „A co jeśli bohater jest zły” – warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży szkół średnich z Martą Grzywacz, laureatką Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” z roku 2021 roku, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku.

17.10.2023, godz. 18. Spotkanie z Katarzyną Kubisiowską, autorką książki „Kora. Się żyje. Biografia”. Prowadzenie: Aleksander Gortat
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku.

18.10.2023, godz. 10. „Bohaterowie na granicy ryzyka”. Warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży szkół średnich z Dariuszem Kortko, redaktorem naczelnym katowickiego oddziału Gazety Wyborczej, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku.

18.10.2023, godz. 18. „Miłostka”, autorski spektakl Teatru Na Pół

18.10.2023, godz. 18. „Kundle”. Spotkanie z Katarzyną Groniec wokół jej najnowszej książki. Prowadzenie: Aleksandra Klich
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku

19.10.2023, godz. 9.00 i 11.30. Spektakl dla młodzieży szkolnej „Miłostka”, w wykonaniu Teatru Na Pół,  Teatr Ziemi Rybnickiej w koprodukcji z Domem Kultury Chwałowice.

19.10.2023, godz. 10.  „Jak rozmawiać z babcią i dziadkiem i spisywać ich opowieści. I dlaczego jest to tak ważne”. Warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży szkół średnich z Moniką Glosowitz, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku.

19.10.2023, godz. 18. Górny Śląsk – kosmos Juliusza Rogera. Rozmowa o patronie Górnośląskiej Nagrody Literackiej z prof. Zbigniewem Kadłubkiem. Prowadzenie: Aleksandra Klich. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku.

20.10.2023, godz. 10. „Jak pisać herstorię?”. Warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży szkół średnich z Katarzyną Szopą, wykładowczynią na Gender Studies IBL PAN. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku.

20.10.2023, godz. 17.30. „Zamknąć życie w książce” Spotkanie z nominowanymi do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”: (Karolina Dzimira-Zarzycka, Wojciech Orliński, Krzysztof Siwczyk, Rusłan Szoszyn, Krzysztof Umiński). Prowadzenie: Paulina Rzymanek i Elżbieta Janota. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku.

20.10.2023, godz. 18. „Czy ty to Ty?”. Spektakl komediowy w reżyserii Roberta Talarczyka..

21.10.2023, godz. 18.  „Konstelacje” – koncert Katarzyny Groniec promujący najnowszą płytę Artystki oraz Gala wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” Przed koncertem, o godzinie 18.00 odbędzie się uroczysta Gala wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” (ok.40 minut), prowadzenie – Mirosław Neinert

22.10.2023, godz. 16  i 18:30. „Imię”, spektakl komediowy w doskonałej obsadzie aktorskiej. Obsada: Małgorzata Foremniak, Dorota Krempa/Irena Melcer, Szymon Bobrowski, Wojciech Malajkat, Mateusz Banasiuk/Marcin Hycnar/Igor Obłoza. Czas trwania: 100 minut.

24.10.2023, godz. 18.  „Simona K. wołająca na puszczy”. Monodram w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej, na podstawie książki Anny Kamińskiej „Simona. O niezwyczajnym życiu Simony Kossak”. Reżyseria: Anna Gryszkówna. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku. Sala wykładowa. Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odebrania w informatorium biblioteki.

25.10.2023, godz 9 i 11. „Alicja w Krainie Czarów” – spektakl dla dzieci, młodzieży i dorosłych.   Spektakl jest produkcją Teatru Ziemi Rybnickiej we współpracy z Teatrem Lalek Marka Żyły. Scenariusz i reżyseria: Marek Żyła. Czas trwania spektaklu: 60 minut.

26.10.2023, godz 9.  i 11.  „Alicja w Krainie Czarów” – spektakl dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

26.10.2023, godz. 18. VI Otwarty Konkurs Jednego wiersza im. Janiny Podlodowskiej, Punkt Informacji Miejskiej halo! Rybnik.

27.10.2023, godz. 18.  „Alicja w Krainie Czarów” – spektakl dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Czytaj także: 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj