Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość. Rybnickie Dni Literatury i nagroda Juliusz w bibliotece

Facebook Twitter

Czas na Rybnik, bibliotekę i Rybnickie Dni Literatury. Wkrótce dowiemy się kto w tym roku otrzyma nagrodę literacką "Juliusz". Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu "Czas na Twoją Miejscowość".

Rybnickie Dni Literatury

W cyklu Radia 90 Czas na Twoją Miejscowość zapraszamy do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku. Październik to tradycyjnie Rybnickie Dni Literatury i obecna na niej od kilku lat Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz”. Mówi Aleksandra Klich dyrektorka biblioteki:

Aleksandra Klich: Górnośląska nagroda literacka od kilku lat przyznawana za biografie. W tym roku mamy pięć nominowanych książek do nagrody i już niedługo przekonamy się, która zwycięży. My, organizatorzy tej nagrody, jesteśmy niezwykle już teraz zadowoleni z tego, jak ta nagroda jest odbierana w Polsce. Jest to jedyna bardzo duża, ceniona przez czytelników, ale też przez krytyków, przez środowiska literackie nagroda ze świetnymi jurorami, którzy decydują o tym, która z tych książek jest najważniejsza, najlepsza, dzięki czemu potem czytelnicy wiedzą, po co sięgać, co warto przeczytać. Ważne jest też to, że wyznaczamy trendy. Nasi jurorzy obserwują zmiany w biografii, bo biografia to nie tylko taka klasyczna, po prostu biografia reporterska, ale to też są eseje, to też są nowe dramaty. W przyszłym roku być może będziemy mieli biografie rzeki albo biografie miasta, w zależności od tego, czy jurorzy dopuszczą takie biografie. Ale takie różne rzeczy się zdarzają i super, że nasi jurorzy to zauważają. No i widzimy też, że nasz konkurs spowodował, że wiele innych miast zauważyło biografię, robi imprezy wokół biografii. Nas to cieszy. Jesteśmy pionierami, ale niech inni niosą to dalej.

Rybnickie Dni Literatury: W tym roku do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” nominowani są:

  • Karolina Dzimira-Zarzycka, „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki”
  • Wojciech Orliński, „Kopernik. Rewolucje”
  •  Krzysztof Siwczyk, „Sygnał w zenicie”
  • Rusłan Szoszyn, „Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska”
  • Krzysztof Umiński, „Trzy tłumaczki”

Spotkać się będzie można z nimi w bibliotece, w piątek 20 października. Dzień wcześniej (19.10.) rozmowa o patronie Górnośląskiej Nagrody Literackiej z prof. Zbigniewem Kadłubkiem. Spotkaniu towarzyszył będzie występ Chóru im. Juliusza Rogera z Rud. W sobotę (21.10) podczas uroczystej gali w Teatrze Ziemi Rybnickiej poznamy zwycięską biografię. Po wręczeniu nagrody koncert Katarzyny Groniec. Co ciekawe artystka do Rybnika przyjedzie również z książką „Kundle”. W ramach Rybnickich Dni Literatury jak zwykle rybnicka biblioteka, przygotowała spotkania z nietuzinkowymi autorami:

Aleksandra Klich: Chcemy, żeby Rybnickie Dni Literatury były takim świętem spotkania z książkami. W tym roku szczególnie zapraszamy na spotkania z pisarzami. Będzie nagrodzona „Juliuszem” Marta Grzywacz, ale będzie też Dariusz Kortko reporter, będzie Michał Olszewski i Beata Dżon ze swoją znakomitą książką o ornitologu, słynnym niemieckim, który był strażnikiem w Auschwitz. Ale będzie również Katarzyna Kubisiowska z biografią wydaną w tym roku Kory. Już wiadomo, że powstanie film na podstawie tej książki. Będzie również niezwykła postać, bo będzie Kasia Goniec,  którą znamy jako piosenkarkę. Natomiast ona napisała genialną książkę kilka miesięcy temu „Kundle” i jest to książka o Śląsku, książka, która pokazuje niezwykłą wrażliwość, talent, językowe, plastyczne, niezwykłą wyobraźnię tej późno debiutujący, ale znakomitej autorki. I nie mogę zapomnieć o Marcinie Kydryńskim, bo przyjedzie do nas i odwiedzi bibliotekę przy okazji koncertu w Teatrze Ziemi Rybnickiej i będzie tutaj z nami rozmawiał o swojej książce o Kubie, Kubie, która zawsze się kojarzyła z nim, z Marcinem Kydryńskim. Okazuje się, że był teraz niedawno pierwszy raz i napisał książkę.

Ciekawie zapowiadają się warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży szkół średnich – dodaje dyrektorka biblioteka Aleksandra Klich:

Aleksandra Klich: Docierają do nas głosy, że młodzi ludzie chcą się uczyć pisania, bo wiedzą, że to się po prostu przydaje w życiu. Choćby po to, żeby prowadzić sobie dobre konto na Instagramie, więc chętnie przychodzą i uczestniczą w tych warsztatach, więc też zapraszamy szkoły średnie bardzo serdecznie, może się jeszcze jakieś miejsce znajdzie (…)

24 października w rybnickiej bibliotece monodram „Simona K. wołająca na puszczy” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej, na podstawie książki Anny Kamińskiej „Simona. O niezwyczajnym życiu Simony Kossak”.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj