Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

792 dni do pierwszego terminu wymiany pieców

Facebook Twitter

 Czas na Twoją Miejscowość, czas na Rybnik i walkę ze smogiem.

Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej wszyscy użytkownicy starych kotłów muszą je wymienić na nowe, w terminie zależnym od dotychczasowej długości lat ich użytkowania:

  • kotły eksploatowane powyżej 10 lat trzeba będzie wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku,
  • kotły użytkowane od 5-10 lat, należy wymienić do końca 2023 roku,
  • użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.

Tylko rozwiązania systemowe mogą pozwolić nam na walkę ze smogiem, czyli obowiązek do podłączenia się do sieci ciepłowniczej czy gazowej w najbliższym sąsiedztwie. Tych przepisów niestety ciągle nie ma– mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Przede wszystkim czekamy cały czas na rozwiązania systemowe, to jest pierwsza rzecz, na pewno program „Czyste powietrze” spowodował, że jest pewien impuls i tutaj śledzę te wnioski- blisko 500 złożonych, ale cały czas czekam na rozwiązania systemowe, czyli np. obowiązek podłączenia się do istniejących sieci. Z punktu wiedzenia uchwały antysmogowej, mamy rozwiązania które pokazują, w jakim czasie powinny być wymienione piece, to będzie proces.

Rybniczanie mają czas na wymianę kotłów do 2025 roku. To zbyt długi okres czasu – uważa prezydent Kuczera:

Czy Rybnik jest gotowy na rozwiązania, jakie zastosowano w Krakowie gdzie od września obowiązuje zakaz palenia węglem czy drewnem? Zdaniem prezydenta Rybnika jeszcze nie. Po pierwsze taką uchwałę musiałby przyjąć sejmik województwa śląskiego, po drugie w Rybniku w wielu dzielnicach brakuje alternatywy dla węgla:

Byłoby to na pewno rozwiązanie radykalne, sam się zastanawiam czy w wielu dzielnicach byłoby to rozwiązanie możliwe (…).

Miasto w tym roku przygotowało ulgi podatkowe dla tych, którzy stosują lub zamierzają w najbliższym czasie stosować ekologiczne źródła ciepła. To zwolnienie na okres dwóch lat z podatku od nieruchomości tych rybniczan.

Po długim weekendzie, w poniedziałek 4 listopada odbędzie się w kolejnej dzielnicy Rybnika spotkanie dotyczące programu „Czyste powietrze”. O 18.00 rozmowy w OSP w Grabowni. Jesteśmy na półmetku spotkań– mówi Radiu 90 Bartłomiej Kozieł z Urzędu Miasta w Rybniku, który spotyka się z mieszkańcami:

W każdej z 27 dzielnic naszego miasta, prowadzimy spotkania informacyjne na temat programu „Czyste powietrze”; spotkania są realizowane między innymi dzięki wsparciu  właściciela naszej elektrowni- PGE Energia Ciepła. Na tych spotkaniach przekazujemy, można powiedzieć, takie podstawowe informacje o programie: na co można zdobyć dofinansowanie, jaka jest jego wysokość, jakie są podstawowe zasady. O co ludzie pytają? Np. o to czy można dostać dofinansowanie na inwestycje, które wykonało się już we wcześniejszych latach, co akurat w programie „Czyste powietrze” jest w tej chwili niemożliwe (…).

Zainteresowanie programem „Czyste powietrze” jest duże:

Średnio na każde spotkanie przychodzi ponad 60 osób zainteresowanych. Były dzielnice takie jak Ligota, czy Kamień gdzie było ponad 100 osób. Ktoś może powiedzieć, że patrząc na liczbę mieszkańców dzielnicy, to jest niewiele, natomiast trzeba sobie zdawać sprawę, że musimy się nastawić na długi marsz. Nie będzie tak, że jednym pstryknięciem palca, wszyscy na raz wymienią te piece. Mamy zapisy uchwały antysmogowej, gdzie są 4 terminy wskazane, w jakich trzeba wymieniać poszczególne źródła ciepła. No i właśnie program „Czyste powietrze” ma za zadanie wspomóc mieszkańców tych domów indywidualnych w realizacji tych inwestycji w tych budynkach.

fot.W.Troszka/ rybnik.eu

Jak mówi Bartłomiej Kozieł, nikt już nie kwestionuje potrzeby wymiany tzw. „kopciuchów”:

Program „Czyste powietrze” to jeden z elementów wsparcia– mówi Bartłomiej Kozieł z wydziału rozwoju Urzędu Miasta w Rybniku:

Tym drugim elementem jest ulga termomodernizacyjna, która już obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku i patrząc na to wsparcie, trzeba je rozpatrywać łącznie. Ponieważ jeżeli przeprowadzamy jakąś inwestycję w domu, która jest zgodna z wymogami programu „Czyste powietrze”, to automatycznie część tej samej inwestycji, możemy odliczyć w zeznaniu podatkowym. Urząd skarbowy zwróci nam środki, na podobnej zasadzie jak kiedyś była ulga budowlana; zbieraliśmy faktury za określone prace w domu i  na zakończenie roku, żeśmy je odliczali (…).

Pieniądze z programu „Czyste Powietrze” mogą pójść nie tylko na wyminę pieca czy ocieplenie domu:

Jak zacząć działania, których efektem ma być wymiana pieca w domu? Co ma być pierwszym krokiem? Trzeba się do tego przygotować i przede wszystkim zapytać specjalistów:

Zgodnie z uchwałą antysmogową sejmiku województwa śląskiego do końca 2021 roku rybniczanie mają czas na wymianę starego pieca na nowy, co najmniej 5 klasy albo zastosować inne źródło ciepła. Będziemy ścigać wszystkich tych, którzy tego nie zrobią, dziś strażnicy kontrolują posesje i karzą za spalanie niewłaściwych materiałów – mówi Dawid Błatoń rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku:

Warto jednak uzmysłowić sobie, że dopóki będzie spalany węgiel, nawet najlepszej jakości w najnowszych kotłach, będzie nam towarzyszył smog – nie ukrywa Dawid Błatoń:

Terminy kolejnych spotkań informacyjnych programu „Czyste powietrze”.

Grabownia – 4 listopada – godz. 18.00 – OSP Grabownia

Gotartowice –  5 listopada – godz. 18.30 – SP nr 20, ul. Ziołowa 3

Śródmieście – 6 listopada – godz. 17.00 – Biblioteka Miejska ul. Szafranka 7

Rybnicka Kuźnia – 13 listopada – godz. 18.00 – Szkoła Podstawowa nr 15, ul. Rybacka 55

Radziejów – 18 listopada – godz. 18.00 – Szkoła Podstawowa nr 24, ul. Kręta 20

Smolna – 20 listopada – godz. 18.00 – Szkoła Podstawowa nr 34, ul. Reymonta 69

Popielów – 25 listopada – godz. 18.00 – ZS-P nr 14, ul. Staffa 42A

Rybnik-Północ – 28 listopada – godz. 18.30 – Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Różańskiego 14a

Meksyk – 2 grudnia – godz. 18.00 – Zespół Szkół Budowlanych, ul. Świerklańska 42

Stodoły – 4 grudnia – godz. 18.00 – OSP Stodoły, ul. Zwonowicka 5

Wnioski o dofinansowanie można składać w:
Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach,
w terminie do 30 czerwca 2027 r.

  • Konsultacje i osobiste składanie wniosków: Katowice, ul. Wita Stwosza 2 (I piętro) w godz. 7.30 do 15.30.
  • Adres do korespondencji – wysyłanie wniosków pocztą na adres: ul, Plebiscytowa 19, 40-035 Katowice.

Dla mieszkańców Rybnika punkt konsultacyjny programu „Czyste powietrze” działa na terenie Kampusu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj