Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

A4 Kraków- Katowice. Jest plan na przebudowę

Facebook Twitter

Autostrada A4 na odcinku Kraków-Katowice będzie przebudowana. Najpierw jednak musi wygasnąć koncesja dotychczasowego zarządcy.

fot.www.gov.pl/web/gddkia

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) informuje, że umowa z firmą Stalexport na zarządzanie i utrzymanie autostrady A4 między węzłami Murckowska i Balice wygasa w 2027 roku. Pomimo tego, już teraz zapoczątkowane zostaną prace przygotowawcze do przetargu na stworzenie dokumentacji projektowej dotyczącej przebudowy i rozbudowy tego odcinka.

Autostrada A4, łącząca Katowice i Kraków, jest intensywnie eksploatowana, z ruchem od 41 do 75 tysiący pojazdów dziennie. Odcinek ten, o długości 61 km, został przekazany firmie Stalexport w 1997 roku na mocy koncesji. W 2027 roku, po wygaśnięciu koncesji, odpowiedzialność za utrzymanie i zarządzanie tym odcinkiem przejmie GDDKiA.

Planowane jest przygotowanie dokumentacji dotyczącej rozbudowy autostrady A4 na odcinku Katowice – Kraków. Celem jest zwiększenie przepustowości drogi, co obejmuje m.in. przebudowę węzłów, obiektów inżynierskich, rozbudowę Miejsc Obsługi Podróżnych oraz rozbiórkę infrastruktury do poboru opłat. Prace projektowe uwzględniają również studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe i przeprowadzenie badań archeologicznych.

Prace przygotowawcze do rozbudowy odcinka o długości 25,2 km między węzłami Murckowska a Byczyna planowane są na lata 2024-2028. Z kolei na lata 2024-2029 zaplanowano prace przygotowawcze do rozbudowy odcinka o długości 34,5 km między węzłami Byczyna a Balice I.

Prace nad projektem rozbudowy autostradowej obwodnicy Krakowa, od węzła Balice I do ul. Kąpielowej, są już w toku.

www.gov.pl/web/gddkia

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj